Mantının Yanında Ne Gider?

Mantı ülkemizde oldukça sevilen bir yemek olmasının yanı sıra başlı başına bir öğündür. Marifetli pek çok bayan mantı yapar ve evlerde tüketilir. Ayrıca günümüz şartlarında hazır olarak pek çok yerde bulunur

Mantının yapımı kimi yörelere göre değişiklik göstermektedir. Bazı yörelerde suyu tamamen süzülerek yalnızca sos ve süzme yoğurtla servis edilirken, kimi yörelerde de sulu yani çorba kıvamında da olabilmektedir. Sulu olarak yapılacaksa eğer başlangıç yemeği olarak, yoğum kıvamlı olan susuz hali olarak servis edilecekse de ara yemek olarak servis edilebilir. Ara yemek olacağı zaman başlangıç için yanında bir çorba yapılması gerekecektir. Mantının yanında başlangıç olarak domates çorbası tercih edilebilir.

Başlangıç olarak seçilebilecek bir başka seçenek ise çorba olmalıdır. Domates çorbası, ezogelin çorbası ya da mercimek çorbası mantıyla uyumlu olacağı için bu çorba çeşitlerinden birisi seçilebilir.

Çorbadan sonra mantı servis edilebilir. Yanında acılı ezme, yaprak sarması, kuru biber dolması, kızartma ya da barbunya pilaki gibi soğuk mezelerden birisi sunulabilir.

Mantının yanına salata yapılmak istenirse yeşillikler bol olacak şekilde mevsim salatası yapılabilir. Salata tercih edilmeyecekse de karışık turşu menüye eklenebilir.

Yemeklerin yanına tatlı olarak tercih edilebilecek seçenekler arasında ise şekerpare, fıstıklı kadayıf, kalbura bastı gibi tatlılar tercih edilebilir. Eğer tatlının biraz daha basit olması tercih edilecekse revani de bu menüye yakışacak bir tatlı olabilir.

manti

Yorum yap!