Muamma Ne Demek? Kısaca Anlamı Hakkında Bilgi

Muamma kelimesinin bilmece anlamına da gelebilecek gizemli olan anlamına geldiği de sözlerimizde görülebilmektedir. Muamma ne demek diye sorulduğunda söylenebilecek şe ise muamma kelimesinin değişik anlamlarda kullanılmasını da ortaya çıkarmaktadır.

Bu kelimenin ilk anlamına bakıldığında bilmece anlamındadır. Muamma kelimesinden anlaşılamayan anlamı da çıkabilir. Yani bu kelimenin anlamına bakılacak olursa anlaşılmayan, bilinmeyen anlamındadır. İkinci anlama gelindiğinde ise çözülünce meydana birbirinin adı çıkan bilmece anlamıyla divan edebiyatında bu kelime kullanılmaktadır. Bu kelimenin üçüncü anlamına bakıldığında ise söz oyunu veya da yine bilmece anlamını taşımaktadır.

Bu kelime ünlü kişilerin kurdukları cümlelerde veya şiirlerde şöyle geçmektedir. Eski kadınlar, çocukların zihinlerini bilmek için muammalara başvururlar cümlesinde muamma bilmece anlamını taşımaktadır. Ruhu uykuda farz ettiğim kadın bana pek yaman bir muamma gibi geldi diyen Halide Edip Adıvar’a göre de burada muammanın anlamı anlaşılmayan, bilinmeyen şey anlamındadır. Bırak muamma konuşmayı, çıkar aklından baklayı, bahtımız aydınlanıversin diyen Cahit Sıtkı Tarancı’nın şiirinde ise muamma kelimesi yine anlaşılmayan, bilinmeyen anlamına gelmektedir.

Bir acayip nesne gördüm ey püser, iki ata bir kişi binmiş gider, bunların hiç kimse çekmez başını, geri kalan at çeker yoldaşını şiirinde divan edebiyatında bir adı veya bir sözcüğü kullanılmıştır. Bir kavramı buldurmak için kimi zaman nitelikli bir koşukla yanıltmalı olarak söylenen söz oyunu, bilmece olmakla birlikte muamma asmak da kullanılmaktadır.

Muamma Ne Demek

Yorum yap!