Pilavın Yanına Ne Gider?

Pilav, bol tereyağında zevke göre tel ve arpa şehriyelerin kıvamına gelene kadar kavrulduğu, üzerine pirinçlerin eklenerek tane tane olana kadar karıştırıldığı besindir.

Üzerine eklenen su miktarı ile pirincin kıvam konusunda doyum noktasına ulaştırmak mümkün olabilmektedir.

Dinlenen pilav, kokusu ile sevenlerini büyüler. Mevlut gibi etkinliklerin de temel yemekleri arasında yer alır.

Cacık;

Nefis sıcak pilavın yanında, cacık taze naneleri ile süslenmiş ufak kesilmiş salatalıklarla yoğurdun buluşmasıdır. İkisi bir araya geldiğinde tadından yenmez.

Kızartmalar;

Özel günlerinizde yaptığınız pilavın yanına; dilerseniz patlıcan, kabak, biber ve patatesten oluşan karışık kızartma da ekleyerek ziyafetinizi renklendirebilirsiniz.

Köfte;

Taze kıyma ile fırında yapacağınız köftenin yanında, taze kavrulmuş pilav muhteşem ikili rolü oynamaktadır.

Baklagiller;

Pilavın yanında olması gerekenler arasında nohut, fasulye, bezelye gibi temel baklagiller vazgeçilmez lezzet ikilisini oluşturmaktadır. Önemli olan kıvam ve lezzeti yakılabilmektir.

Fırında Tavuk

Tereyağında kıvamında pişirilen pilavın yanında aynı lezzeti yakalamak için, sebze ile bezenmiş tavuğu fırında kızarana kadar pişirilmesi, birlikte tüketilmesi yemek listesinin ilk sıraların da yer alır.

Çorba;

Her yemeğin yanına yakışan Domates Çorbası, muhakkak ki hafifliği ile pilavın öncesinde midenizi lezzete ayarlar.

Meşrubat;

Ev yapımı meşrubatların hem sağlık hem de kıvam açısından önem derecesi yüksektir. Pilav ve ana yemek yanında lezzeti yakalanmış meşrubatın bulunması sofranıza lezzet katar.

Salata;

Domates, salatalık, soğan ve benzeri besinlerle hazırlanan çoban salatası pilav yemeğinin yanında ayrı bir önem ve yere sahiptir.

Yorum yap!