2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

2020 devlet yardımlı evlenme kredisi, devletin anlaşma sağladığı bankalar yoluyla evlilerin maddi olanaklarına destek çıkmak amacıyla sunduğu % 1 oranında düşük faizli kredi çeşididir. 2020 devlet destekli evlilik kredileri % 1 faiz oranı üzerinden, evlenmeden önce çeyiz hesabı açılışı sağlayan çiftlere ek 5 bin TL geri ödemesiz destek ile sunulur.

Dileyen çiftler devlet destekli evlilik kredilerinden, çeyiz hesabı açtırma işlemini tercih etmeden de yararlanma olanağına sahiptiler. Bu durumda krediler üzerinden sadece devletin sunmuş olduğu % 1 faiz oranı ile yararlanma avantajından faydalanılır. Çeyiz hesabı açılışı yapılması halinde ise çeyiz hesabı kanalı ile ek 5 bin TL geri ödemsiz destek alımı sağlanır. 2020 devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar, 2020 devlet destekli evlilik kredisi için çeyiz hesabı, 2020 devlet destekli evlilik kredisi koşulları, tutarı, vade süresi, başvuru evrakları, başvurusunun nasıl yapıldığı hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar

2020 devlet yardımlı evlilik kredisi alınan bankaları listelersek:

 • TEB
 • Akbank
 • Halkbank
 • Yapı Kredi Bankası

Bu bankalara yapılan başvurular ile evlenmeden önce ”çeyiz birikim hesabı” açılışı sağlanır. Birikim hesabı açılışını tercih etmeyen çiftler ise evlilikleri sonrasında devlet destekli evlilik kredisinden % 1 faiz oranında yararlanmak için bu bankalara başvuru yapma olanağına sahiptirler.

Birikim hesabının açılışı ardından 3 yıl süre ile hesapta birikimler sağlanır. Bu sürecin ardından devlet destekli evlilik kredisi için aynı banka kanalına başvuru yapılması halinde 5 bin TL geri ödemesiz devlet desteğinden kredi ile aynı anda yararlanılma olanağı sunulur. Devlet desteği amaçlı anlaşılan bankalardan çeyiz birikim hesabının nasıl açılacağı hakkında bilgiler alt başlıktan öğrenilir.

2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi İçin Çeyiz Hesabı

2020 devlet yardımlı evlilik kredisinde çeyiz hesabı açılışı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Evlenme amacı olan çiftlerden gelire sahip konumda olan birey, evlilik öncesi TEB, Akbank, Halkbank veya Yapı Kredi Bankası şubelerinden kendine yakın konumda olana gider.
 • Evlenmeden en az 3 sene önce yapılan şube ziyaretlerinde gişe işlemleri için sıra alınır.
 • Gişe çalışanları ile görüşme sağlanıp, nüfus cüzdanı iletilerek, ‘’ çeyiz birikim hesabı’’ açılışı yapılmak istendiği iletilir.
 • Talep üzerine gişe görevlisinde iletilen ‘’ çeyiz birikim hesabı başvuru talep formu’’ doldurulup, imzalanır.

Formun teslimi ile çeyiz birikim hesabı açılışı sağlanır. Bu hesap içerisinde 3 yıl süre ile birikim yapılmasının ardından başvuru yapılan evlilik kredileri kullanımlarında devlet tarafından geri ödemesiz 5 bin TL limitinde maddi destekten yararlanılır. 2020 devlet destekli evlilik kredisi koşulları hakkında bilgiler ise alt başlık içerisinden öğrenilirler.

2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Koşulları

2020 devlet yardımlı evlilik kredisi şartları şu şekilde sıralanırlar:

 • 5 bin TL ek destekten yararlanılmak isteniyorsa, Yapı Kredi, TEB Bankası, Akbank ve Halkbank kuruluşlarının her hangi birinde çeyiz hesabı açtırmış olmak,
 • 3 yıl süre boyunca evlenmeden önce çeyiz hesabında birikim yapmış olmak,
 • 5 bin TL ek destekten yararlanılmadan sadece % 1 faiz desteği ile kredi kullanılacaksa, çiftlerden birinin gelire sahip olması,
 • Başvuru sırasında evli olmak,
 • Çiftlerin minimum 27 yaşında olması,
 • TC vatandaşı olmak,
 • 5 bin ek yardım için çeyiz hesabı açılışından minimum 3 yıl sonra kredilere başvuru sağlanması, 2020 devlet destekli evlilik kredisinden faydalanma şartları olarak sıralanırlar.

Bu şartlara uygunluk sağlayanlar çeyiz hesabı açtırmış oldukları bankalara yaptıkları başvurular ile % 1 faiz oranı üzerinden 2020 devlet destekli evlilik kredisi kullanırken, birikim hesabı kapsamında yer alanlar krediye ek olarak geri ödemesiz 5 bin TL devlet desteğinden yararlanırlar. 2020 devlet destekli evlilik kredisi tutarı hakkında bilgiler ise alt başlıktan öğrenilirler.

2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Tutarı

2020 devlet yardımlı evlilik kredisi miktarı, 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Maksimum 50 bin TL ile talep edilen devlet destekli evlilik kredisi için çeyiz birikim hesabı üzerinden ekstra 5 bin TL geri ödemsiz devlet desteğinden yararlanılması olanağı sunulur.

50 bin TL olarak verilen 2020 devlet destekli evlilik kredileri için % 1 oranında düşük faiz uygulaması yapılarak, kullandırılması sağlanır. Kredi üzerinde devletin sağlamış olduğu destek ile % 1 oranına çekilen faiz oranı ve uygun aylık ödeme planı taksitlerinin oluşturulması, yeni evli çiftlerin maddi değerlerine destek sağlanması amacı ile uygulanır.

Evlilik öncesi çeyiz birikim hesabı açılışı sağlamamış olan çiftler ise 50 Bin TL limitli devlet destekli evlilik kredisi çeşidinden % 1 faiz oranı ile düşük aylık taksit tutarları çerçevesinden yararlanırlar.

2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Vade Süresi

2020 devlet yardımlı evlilik kredisi vadesi, maksimum 48 ay olarak belirlenmiştir. 48 ay olarak sunulan maksimum vade süresine ek olarak dileyen çiftler, 12 ay, 24 ay, 36 ay olarak sunulan vade süresi seçeneklerinden her hangi birini başvuru sırasında tercih ederler.

Kredi için sunulan maksimum 50 TL limit, maksimum 48 ay vade süresi ve % 1 faiz oranı TEB, Halkbank, Yapı Kredi ve Akbank tarafından devlet destekli evlilik kredisi çeşidi için sunulan ortak özelliklerdir.

2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Evrakları

2020 devlet yardımlı evlilik kredisi talep belgeleri şu şekilde sıralanırlar:

 • Çiftlerden başvuru yapacak olana ait nüfus cüzdanı,
 • Gelir belgesi veya maaş bordrosu,
 • İsme kayıtlı elektrik, su veya telefon faturası,
 • Evlilik cüzdanı, 2020 devlet destekli evlilik kredisi başvuru evrakları olarak sıralanırlar.

Bu evrakların eksiksiz edinilmesi ile yapılan başvurular sayesinden % 1 faizli maksimum 50 bin TL limitli ve devlet destekli evlilik kredilerinden yararlanılır.

2020 Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 devlet yardımlı evlilik kredisi müracaatı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Çiftlerden biri TEB, Yapı Kredi, Akbank veya Halkbank kurumlarının hangisinden çeyiz hesabına sahip ise o bakanın kendisine en yakın olan şubesine gider.
 • Çeyiz hesabı bulunmayan çiftler ise aynı banka kuruluşlarının kendilerine en yakın şubelerinden tercih ettiklerine sadece % 1 faizli devlet destekli krediden yararlanmak amacıyla giderler.
 • Şubede kredi müşteri temsilcileri ile görüşme sağlanır.
 • Müşteri temsilcilerine 2020 devlet destekli evlilik kredisi alımından yararlanılmak istendiği aktarılır.
 • Kredi için gerekli olan nüfus cüzdanı, isme kayıtlı fatura, gelir belgesi evrakları iletilir.
 • İşlem ardından müşteri temsilcisi tarafından sunulan ‘’ devlet destekli evlilik kredisi başvuru talep formu’’ kimlik ve iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanır.
 • Form müşteri temsilcisine teslim edilir.

Adımların tamamlanması ile devlet destekli evlilik kredisi başvurusu gerçekleştirilir. Kredinin onay alması halinde formda yer alan telefon numarasına bildirim sağlanır. Olumlu onay alanlar, başvuru sağladıkları şubeye giderek 50 bin TL limitli kredilerine ve çeyiz hesabı olanlar 5 bin TL ek devlet desteği ödemesini teslim alırlar.

Devlet Destekli Konut Kredisi

Evlendiniz fakat kira ödemekten haklı olarak bıktınız. Ya da evlenmeyi düşünüyorsunuz ama her sene hızla yükselen kiralar gözünüzü korkutuyor. Dürüst olmak gerekirse haklısınız, bu yüzden ne kadar insanın evlilik hayallerini ertelediğini bir bilseniz… Devlet bireylerin ev edinmesi ile ilgili ufak da olsa bir destek sağlamakta. Devlet destekli konut kredisi nedir, nasıl alınır ve şartları hakkında bilgi almak isterseniz buradan ilgili ve detaylı makaleye göz atabilirsiniz.

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir