2020 Senesi İçin Devlet Destekli İşler Nelerdir?

2020 Senesi İçin Devlet Destekli İşler Nelerdir?

2020 Senesi İçin Devlet Destekli İşler Nelerdir?

2020 senesinde devlet destekli işler şu şekilde belirlenmiştir:

 • Çiftçilik (Tarım)
 • Hayvan Yetiştiriciliği – Ağıl Kurma
 • İpek Böceği Yetiştiriciliği
 • Fındık Yetiştiriciliği

2020 Devlet Destekli İşler İçin Şartlar

2020 senesi için devlet destekli işlerin koşulları şu şekilde sıralanıyor:

 • 2020’de sunulan devlet destekli işlere dahil olmak amacıyla tarım temelli iş alanlarına yönelmek
 • Kişinin kendisine ait herhangi bir tarım arazisi veya adına kira sözleşmeli tarım arazi alanı olması
 • Kişinin çiftçi kayıt sistemine kayıtlı konumda bir çiftçi olması
 • Fındık yetiştirme, ağıl kurma, hayvan satın alarak hayvancılık yapma veya ipek böceği yetiştirme işlerinden bir tanesini yapmak için tercihte bulunması
 • Bu tercihi ile ilgili kararları ve devlet desteği alım taleplerini ilgili devlet kurumlarına başvuru yoluyla iletmesi
 • Başvurularda gerekli evrakları eksiksiz olarak sunması 

Bu şartlara sahip olan veya bu şartları sağlamak amacıyla tarım arazisi edinen ve ÇKS kayıtlarını sağlayan kişiler, 2020 devlet destekli işler kapsamında hibe yardımlardan faydalanırlar. Hibe desteklerden yararlanılarak devlet destekli işlerin yapılması için ilk aşamada tarım arazisi alanlarının bireylerin çabası ile edinilmesi şartı koşulur.

Ağıl kurma ve ağılda hayvan yetiştiriciliği yapma amacı olanlar, devlet destekli hibelerden yararlanmak için ağıl kurulumu yapılacak olan araziyi kendileri edinmeli veya kiralamalılardır. Kiralama işlemleri sağlanan arazilerin üzerine tohum ve fide ekimi, ağıl kurulması veya hayvan alınması aşamalarında devletten destek alınarak, devlet destekli işler kapsamında faaliyetlere başlanması sağlanır. Devlet destekli işler hibe projesinden faydalanırken, ürünler ve hayvanlar üzerinden de proje kapsamlarında devletten maddi yardımlar edinilir.

2020 Devlet Destekli İşler İçin Hibeler

2020 devlet yardımlı işlerde başlıca hibeleri listelersek:

 • İpek böceği yetiştiriciliği alanında her bir yaş kozanın 1 kilogramına 60 TL
 • Hayvan yetiştiriciliği alanında her bir buzağı yetiştirme işlemi için 600 TL
 • Ağıl hayvancılığı için 100.000 TL
 • Fındık yetiştiriciliğinde her bir dekar toprakta fındık yetiştirmek için 170 TL
 • Hayvan yetiştiriciliği alanında her bir dişi manda için 250 TL

Bu hibelerin tümü 2020 yılında devlet destekli işler olarak açıklanan ipek böceği yetiştiriciliği, ağılda hayvan yetiştiriciliği, küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, fındık yetiştiriciliği alanlarında faaliyet gösteren kişilere yönelik devlet destekleridir.

2020 Devlet Destekli İşlerin Proje Bölgeleri

2020 devlet yardımlı işlerin proje alanları; Karadeniz, Marmara, Doğu Anadolu bölgeleridir. Bu bölgelerde ikamet edenler, 2020 yılı için devletin ilk açıklanmış olduğu iş alanlarına yönelik devlet desteklerinden yararlanmak için başvuru sağlama olanağına sahiptiler.

2020 yılı için devlet destekli işler arasında kesin kararlar ile açıklanmış olan ipek böceği yetiştiriciliği, fındık yetiştiriciliği, hayvan yetiştiriciliği alanlarında faaliyetler için ilk başvurular Doğu Anadolu, Karadeniz ve Marmara proje bölgelerinde bulunan veya ikametini bu yöne alan vatandaşlardan alınacaktır.

2020 Devlet Destekli İşler Nerede Yapılır?

2020 devlet yardımlı işlerin yapılabileceği şehirleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ağrı, Artvin, Ardahan, Bayburt, Bitlis
 • Muş, Ordu, Rize, Sivas, Trabzon, Tunceli, Kocaeli, Van
 • Hakkari, Iğdır, Kars, Bursa, Erzurum, İzmir, Edirne

Bu şehirlerde yaşayan veya devlet destekli işlerden yararlanmak amacıyla bu şehirlere taşınan bireyler, proje kapsamında yer alan şehirler içerisinde 2020 yılında devletin destek sağladığı işleri yapabilirler. 2020 yılında devletin sağladığını açıkladığı iş alanları olan ipek böceği yetiştiriciliği, hayvan yetiştiriciliği ve fındık yetiştiriciliği faaliyetleri bu proje illeri kapsamlarında desteklenmektedir.

2020 Devlet Destekli İşlere Başvuru Nereden Yapılır?

2020 devlet yardımlı işlere müracaat yeri, proje kapsamlarında yer alan illerde hizmet sunan İl Tarım Müdürlükleri olarak belirlenmiştir. 2020 yılında devletin açıklamış olduğu tarım ve hayvancılık yetiştirme faaliyetlerine ilişkin işlere dahil olmak amacıyla, ikamet edilen ilde yer alan İl Tarım Müdürlüğü kurumuna başvuru yapılması gerekir.

Yapılan başvurularda sahip olunan tarım arazisi üzerinde fındık yetiştiriciliği, ipek böceği yetiştiriciliği ve hayvan yetiştiriciliği işlerinden hangisinin yapılacağı beyan edilerek, mesleğe ilişkin resmi evrakların iletilmesi sağlanır. Bu işlem ile hayvancılık yapacak olanlar hayvan alımlarında ve yetiştirme aşamalarında devletten hibe destek alırken, tarımsal alanda çalışacak olanlar ise hibe tohum ve dekar başına hibe maddi destekten yararlanma olanağı bulurlar.

2020 Devlet Destekli İşler İçin Hibe Başvuru Evrakları

2020 devlet yardımlı işlere hibe talep belgeleri şu şekilde sıralanır:

 • Başvuru yapacak kişiye ait nüfus cüzdanı
 • Başvuru yapacak kişiye ait çiftçi kayıt sistemi belgesi
 • Başvuru yapacak kişinin tarım firması var ise firmaya ait bilanço ve ticaret sicil gazetesi evrakları, yok ise yetiştiricilik yapılacak tarım arazisine ait isme kayıtlı tapu veya kira sözleşmesi.
 • Kişiye ait gelir belgesi

Bu evraklar aracılığıyla İl Tarım Müdürlüklerine yapılan başvuru talebi ardından yetiştiricilik sağlanacak alana dair devlet desteğinin başlaması sağlanır.

2020 Devlet Destekli İşler İçin Hibe Başvurusu

2020 devlet destekli işlerde hibe müracaatı için izlenen adımlar şu şekilde sıralanırlar:

 • Kişi, ikamet ettiği proje ilinde yer alan İl Tarım Müdürlüğü kurum binasına gider
 • İlgili kurum görevlisine; ipek böceği yetiştiriciliği, ağılda hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği veya fındık yetiştiriciliği iş alanlarından hangisinde faaliyet sağlayacağını belirtir.
 • Belirtilen alana dair hibe desteklerden yararlanmak istediğini iletip; nüfus cüzdanı, gelir belgesi, tarım arazi tapusu veya kira sözleşmesi gibi bir üst başlıkta detaylıca iletilen tüm evrakların teslimini sağlar.
 • Görevli kurum çalışanına tercih ettiği iş alanına ilişkin ”devlet hibe desteği alımı talep dilekçe formu” evrağını iletir.
 • Bu form; kimlik, iletişim bilgileri ve var ise tarım firması bilgileri ile doldurulup imzalanır.
 • Form görevli çalışana teslim edilir.

Adımların tamamlanması ile 2020 devlet destekli işler için hibe alım başvurusu koşullarına dahil olunur. Başvuru ardından formda belirttiğiniz iletişim bilgileri aracılığı ile başvurunuzun onay alıp almadığı bilgisi tarafınıza iletilir.

Başvuru onayı alan ipek böceği ve fındık yetiştiriciliği alanında faaliyet sağlayacak olan bireylere, dut ağacı ve fındık fidesi ekimi için gerekli olan tohum ve fideleri ücretsiz olarak İl Tarım Bakanlığınca dağıtılır. Aynı zamanda yazımızdaki 3. başlık içerisinde değinilen devlet desteği yardım tutarlarının tümü gerekli koşullarda 2020 devlet destekli işler alanında faaliyet sağlayanlara hibe edilir.

18 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir