5 Günlük Örnek Beslenme Planı

5 Günlük Örnek Beslenme Planı

5 Günlük Örnek Beslenme Planı

Beslenme ile ilgili her gün yeni bir modanın ortaya çıkması 5 günlük örnek beslenme planı gibi beslenme listelerinin oluşmasını sağlıyor. Beslenme şekillerinin günümüz şartlarında geçmişe nazaran oldukça büyük bir değişim içerisinde olması tek tip beslenmenin önünü açıyor. Tek tip yani tek gıda türü ya da içerisinde daha çok aynı değerlerin bulunduğu gıdalarla beslenmek olarak ifade edilebilir.

Tek tip beslenme, insan vücudu için oldukça zararlıdır. Bu yüzden bu konuyla ilgili oldukça fazla çalışma yapılıyor. Günümüzde obezite ve buna bağlı hastalıkların artış göstermesi ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemesi, beslenme konusunda listeyle beslenmeye yöneltiyor. Beslenme listeleri kişiye özel ve uygun gün aralığında hazırlanmalıdır.

Beslenme Listesi Nedir?

Beslenme, canlıların en temel yaşam haklarından sadece biridir. Bir canlının hayatını devam ettirebilmesi için gün içerisinde belli besinlerden belli miktarlarda tüketmesi gerekiyor. Beslenme listesi, listeye uyması gereken kişinin test ve tahlilleri sonucunda beslenme ve diyetetik uzmanları tarafından oluşturulur.

Beslenme listeleri belli gün aralıklarından oluşur. En uygun ve beslenme temeli oluşturabilmek adına ilk olarak 5 günlük beslenme listeleri verilir. Beslenme listeleri zayıflama, kilo alma ve kiloyu korumak adına oluşturulur. Bu nedenle her kişi için özel olarak hazırlanır. Eğer genel hatlarıyla 5 günlük beslenme konusunda fikir almak istiyorsanız detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Beslenme Vakitleri Nedir?

Her vaktin kendine özgü bir beslenme şekli olduğu biliniyor. Bu bilgiye ulaşmak için günlük deneyimlerden faydalanabilirsiniz. Genel olarak beslenme listelerinde yer alan beslenme vakitleri yani yemek yiyebileceğiniz zamanlar şu şekildedir:

 • Sabah kahvaltısı
 • Ara öğün
 • Öğle yemeği
 • Ara öğün
 • Akşam yemeği

Tüm bu zaman dilimleri beslenme planlarında mutlaka yer alır. Hatta her zaman diliminin kendine ait bir saat aralığı bulunuyor. Belli vakitlerde ve düzenli bir şekilde yemek yiyerek bir beslenme düzeni oluşturmanız sağlanmış oluyor. Her ne kadar her listede bu zaman aralıkları bulunsa da bazı beslenme planlarında 2 öğün tavsiye edilebiliyor.

Zayıflamak İsteyenler İçin 5 Günlük Plan

Genellikle zayıflamak ve daha fit yani formda bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler kısa süreli beslenme planlarını uyguluyor. Eğer 5 gün içerisinde ödem ayıp sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak istiyorsanız şu şekilde beslenmeniz gerekiyor:

 • Un, tuz ve şekerden uzak durun.
 • Kızartma ve yağlı yemeyin.
 • Bol su tüketin.
 • Sabah mutlaka kahvaltı yapın.
 • Ara öğünde leblebi ve kefir için.
 • Akşam yemeğinde mutlaka sebze ve protein alın.

Tüm bu maddelere uyarak 5 gün içerisinde yavaş bir şekilde kilo vermeye başlayıp sağlıklı bir beslenme rutininin ilk adımını atmış olursunuz. Genel olarak beslenme düzeni ya da planına göre beslenmeyi tercih edenler bu durumu doktor kontrolünde yaparlar. Bu nedenle uzman görüşü ve desteği almanız doğru beslenme planı hazırlanmasını sağlayacaktır.

Kilo Almak İsteyenler İçin Beslenme Düzeni

Her ne kadar beslenme düzeni daha çok kilo vermek isteyen kişiler için daha uygun bir durummuş gibi algı olsa da kilo almak isteyenler içinde geçerlidir. Kilo almak aslında kilo vermeye göre daha kolay gibi görünebilir.

Ancak bu durum herkes için geçerli değildir. Kilo almak bazı kişiler için zorlayıcı olabiliyor. 5 gün içerisinde sağlıklı ve yağlı tohumlar olan kuru yemişleri tüketmeniz gerekiyor. Ayrıca protein ve karbonhidrat ağırlıklı 5 günlük beslenme listesiyle kilo almanız kolaylaşacaktır.

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.