Dini Konular

Abdestsiz Dua Veya Sure Okunur Mu? Diyanet Ve Nihat Hatipoğlu

Halk arasında sorulan sorulardan en önemlilerinden biri de duanın abdestsiz okunup okunmayacağı ile ilgilidir. Bu konudaki sorulara cevap veren hocalar, abdestsiz olarak dua okunmasında, istiğfar çekilmesinde, salevat-ı şerife getirilmesinde sakınca olmadığını söylemektedir. Bu cevap karşılığında artık abdestsiz dua okunur mu sorusunun karşılığında evde veya sokakta kısacası boş durduğunuz her zaman diliminde dua okuyabilirsiniz.

Tabi ki abdest olmadan dua okunabileceği gibi bu dua sürecinde abdestli olunursa daha da büyük sevap kazanılacağı ifade edilmektedir. Bunun yanında ezberden okunan ayetel kürsi gibi sureler için de abdestsiz olarak okunabileceği söylenmiştir. Basitçe ifade etmek gerekirse Kuran-ı Kerim’den ezbere okunacak her sure ve ayet için de abdestsiz olarak izin verildiği söylenebilir.

Yasin Suresi Abdestsiz Okunur Mu?

Gün içinde ve kandil gibi özel günlerde en çok okunması faziletli olarak görülen yasin suresi Kuran’ı Kerim’in kalbi olduğu bilinmektedir. Abdest almadan bu surenin okunması konusunda da sorular sorulmaktadır. Yine abdestsiz olarak yasin okuyabilmek için ezber gücünü kullanmak gerekmektedir. Bilindiği üzere kuran ve cüzlere dokunabilmek için bile abdest gereklidir. Yasin okumak istediğinizde abdest almasanız bile ezberden okuyabilirsiniz.

Abdestsiz Dua Okunur Mu diyanet

Abdestsiz Dua Okunur Mu Diyanet

Diyanet tarafından sunulan bilgilere bakıldığı zaman da abdest alınmasına gerek olmadan dua okunabileceği bilgisine ulaşabiliyoruz. Ezberden okumanız şartı ile yine sureleri de okuyabileceğinizi söyleyebiliriz.  Ama abdest almak eğer imkan dahilindeyse şarttır.

http://www.volpeypir.com/
http://www.volpeypir.com/

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. bu ne saçmalık tır anlamadım yasin suresi kuranı kerimin suresi oldugu için kesinlikle ezberimizde dahi olsa abdessiz okunmaz !!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı