Acı Çehre Tohumu Faydaları

Acı Çehre Tohumu Faydaları

Acı Çehre Tohumu Faydaları

Acı çehre tohumu ak diken ağacının tohumlarıdır. Acı çehre tohumunun içerisinde 75 farklı türde bitkinin tohumu bulunmaktadır. Halk arasında acı çehre tohumu özellikle kilo verme amacı ile kullanılır. Peki, acı çehre tohumu faydaları nelerdir?

 • Acı çehre tohumu idrar söktürücü bir özelliğe sahiptir. İçerdiği besin maddeleri sayesinde bağırsakları uyarır ve vücutta biriken yağların ve ödemin atılmasını kolaylaştırır.
 • Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Vücuttaki toksinleri temizleyerek kanın temizlenmesine de yardımcı olur.
 • Kronik kabızlık probleminin tedavisinde kullanılır.
 • Acı çehre tohumu vücuttaki ödemin, toksinlerin ve yağların atılmasını kolaylaştırdığı için kilo vermeye de yardımcı olur.
 • Hücre yenilenmesini destekler.
 • Yaş ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan cilt sarkmalarının önlenmesine yardımcı olur. Cildi sıkılaştırır. Aynı zamanda kilo vermeden kaynaklı deri sarkmalarını da önler.
 • Kolesterol dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.
 • Prostat ve böbrek ile ilgili rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.
 • Gaz oluşumunu engeller. Karın bölgesinde gaza bağlı olarak ortaya çıkan şişkinliği giderir.
 • Sindirime yardımcı olur, hazımsızlığı tamamen ortadan kaldırır.

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır?

Acı çehre tohumu yemek yedikten sonra ılık su ile birlikte ilaç gibi kullanılır. Acı çehre tohumunu ilk kullanmaya başladığınız zaman günde 3 ya da 4 adet ılık su ile çinenerek tüketilmelidir. Sonraki günlerde ise sabah ve akşam birer adet, yemeklerden sonra alınması gerekmektedir. Acı çehre tohumundan tam olarak fayda görebilmek için ise, acı çehre tohumunu sabah, öğle ve akşam yemeklerinden 30 dakika önce bol su içerek tüketmelisiniz. Aynı zamanda acı çehre tohumunu kullandığınız zamanlarda günde en az bir saatlik bir yürüyüş de yapmalısınız.

Acı çehre tohumu düzenli bir şekilde tüketildiği zaman vücutta tokluk hissi yaratır. Bu sayede size gereken miktardan daha fazla yemek yememiş olursunuz. Aynı zamanda acı çehre tohumu yediğiniz yiyeceklerin içerisinde bulunan yağların mide tarafından emilmesini önler. Acı çehre tohumunun kullanılması ile birlikte yağ emilimi azalacağı için kilo vermek daha kolay hale gelecektir. Ayrıca acı çehre otu ince bağırsaklara gelen yiyeceklerin içinden kilo yapıcı maddelerin emilmesine de engel olur. Sadece vücuda yarar sağlayacak olan minerallerin ve vitaminlerin emilmesini sağlar.

Acı Çehre Tohumu Zararları

Acı çehre tohumu kilo vermek başta olmak üzere vücuda pek çok fayda sağlayan bir bitkidir. Bu tohum bağırsak hareketlerini düzenleyici bir etkiye sahip olduğu için, acı çehre tohumunun kullanılmasına ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü bazı kişilerde sağlık problemleri oluşturabilir. Acı çehre tohumunun zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İdrar söktürücü bir özelliğe sahip olduğu için vücudun su kaybetmesine sebep olur. Bu sebeple acı çehre tohumu kullanılacağı zaman bol su tüketmek gerekmektedir.
 • Vücuttan fazla miktarda su gitmesine sebep olduğu için karın ağrısı ile başlayan ishal problemlerine sebep olabilir. Ayrıca akut başlayan ishal problemi kronik hale de dönüşebilir.
 • Acı çehre tohumunun sebep olduğu ishal problemi ile birlikte vücut direnci önemli bir oranda düşüyor. Sonuç olarak da bağışıklık sistemi zayıflıyor.
 • Acı çehre tohumu kullanımı ile birlikte verilen kilolar beslenme düzenine dikkat edilmediği takdirde geri alınabiliyor. Bu durum da yine vücut direncinin düşmesine sebep oluyor.
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması, vücut direncinin düşmesi ile birlikte de vücut grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha kolay yakalanır bir hale geliyor. Aynı zamanda öncesinde yaşanılan gripten çok daha ağır bir şekilde hastalıklar yaşanmaya başlıyor.
 • Şeker hastalarının, tansiyon hastalarının, böbrek ve karaciğer ile ilgili problemler yaşayan kişilerin, kortizon tedavisi gören kişilerin acı çehre tohumunu kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan bir kişinin bile acı çehre tohumu kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekmektedir.

Acı Çehre Tohumu Faydaları

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir