Açık Öğretim Lisesi Kayıt Nasıl Yapılır Ve Olunur?

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Nasıl Yapılır Ve Olunur?

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Nasıl Yapılır Ve Olunur?

Açık Öğretim Liseleri, Film Radyo ve Televizyonla Eğitim Başkanlığı tarafından 1922 yılında kurulmuş ve uzaktan eğitim teknolojilerinin kullanılmasıyla lise eğitimi veren hizmettir. Açık öğretim liselerinde eğitim 2005 yılına kadar 3 yıllıkken 2005 yılı itibariyle lise eğitiminin 4 yıla çıkmasıyla beraber bu liselerde de eğitim 4 yıla uzatılmıştır. Normal lise öğretimi gibi iki dönemde tamamlanan sınıflar geçilmekte ve öğrenciler 192 krediye ulaştıklarında mezun olabilmektedir.

Açık öğretim liselerine ilkokul mezunları ve lise eğitimine başlayıp çeşitli sebeplerle lise eğitimine devam edememiş herkes kayıt olabilmektedir. Lise eğitimini yarıda bırakan ve açık öğretim liseleriyle bu eğitimi tamamlamak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Herkesin kafasını kurcalayan en önemli soru şudur;

  • Açık Öğretim Lisesi Kayıtları Nasıl Yapılır?

Açık öğretim liselerine başlayacak adayların ilk kez yapacağı başvurulara yeni kayıt denmektedir. Yeni kayıt için gereken evraklar şunlardır;

  • Nüfus Cüzdanı
  • Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf
  • İlkokul diploması

E-okul sistemine geçilmeden önce öğrenim gören adaylar için istenmektedir. Bu sisteme geçildikten sonra ve bu sisteme kayıt olunduktan sonra açık öğretim liselerine başvurmak isteyen adaylardansa sadece nüfus cüzdanıyla sistem üzerinden kayıt olması ve kayıt sonunda alınan raporla başvuru yapması beklenmektedir.

Bu adımlar sağlandıktan sonra ödemeyi kabul eden bankalara gidilip ilk kayıt ücreti ödenmeli ve karşılığında verilen dekont atılmamalıdır. Dekontla ve diğer gerekli belgelerle beraber kayıt bürolarına başvuru yapılmalıdır. Bu bürolardan kayıt işlemi gerçekleştirildikten sonra verilen şifre ile açık öğretim lisesi internet sitesine girip öğrenim görmek istediğimiz dersleri seçebiliriz.

Ders Seçme İşlemi

Bu adımda dikkat etmemiz gereken şey zorunlu derslerdir. Zorunlu dersler mezun olunması için verilmesi gereken dersler olduğu için ders seçim ekranındaki zorunlu derslerin tamamı alındıktan sonra seçmeli dersler alınmalıdır. Bir başka önemli husussa okunan dönemle alakalıdır. Açık öğretim lisesi sistemi size okuduğunuz döneme kadar olan dersleri alma imkânı sağlamaktadır. Lise eğitiminizin(örgün veya açık) kaçıncı dönemindeyseniz bir dersin o döneme kadar verilen dersini alabilirsiniz. Örneğin bir yıl lise eğitimine örgün olarak devam etmiş ve açık öğretim lisesinin 2’inci sınıfında okuyan bir kişi 6’ıncı dönem kabul edilir ve alabileceği dersler altıncı döneme kadar olmaktadır. Matematik 1-2-3-4-5-6 alabilirken matematik 7-8 derslerini seçme hakkı bulunmamaktadır.

Açık Öğretim Lisesi Kayıt Nasıl Yapılır

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.