Adaçayı Ve Gebelik Hakkında Bilgiler Hamilelikte Adaçayı İçilir Mi? Zararları Nelerdir

Adaçayı Ve Gebelik Hakkında Bilgiler Hamilelikte Adaçayı İçilir Mi? Zararları Nelerdir

Adaçayı Ve Gebelik Hakkında Bilgiler Hamilelikte Adaçayı İçilir Mi? Zararları Nelerdir

Adaçayı çeşitli faydalarıyla bilinen bir bitkidir. Adaçayı bitkisini toplayarak kurutur ve çayını yapıp içerseniz bir çok faydasını görürsünüz.

Adaçayını kaynatarak çayını yapmak sanıldığı kadar faydalı değildir. Adaçayını kaynar suya daldırarak çayını yapmak gerekir.

Adaçayının sayısız faydası vardır doğru. Fakat bir takım yan etkileri de bulunmakta. Adaçayı hamile kalmayı kolaylaştırır. Bu bazıları için iyi bazıları için ise kötü bir etkidir. Adaçayı içmek doğum kontrolü uygulayanlar için bu doğum kontrolünün etkisini azaltıcı etki yapar. Bu nedenle doğum kontrolü uygularken bile hamile kalma riskini arttırır.

Hamilelikte ise kullanılması daha sakıncalı sonuçlara yol açabilir. Hamile iken adaçayı içmek düşük yapma riskini bile arttırabiliyor. Bu nedenle hamile kadınlara adaçayı içmemesi tavsiye edilir. Özellikle düşük riski daha yüksek olan hamileliğin ilk aylarında adaçayından tamamen uzak durmak iyi olacaktır.

Hamilelikte Adaçayının Zararları

Hamile kadınların rahim duvarlarını gevşeterek bebeğin bu duvarlara tutunmasını zorlaştıracak birkaç aktif madde içerir ada çayı. Bu nedenle hamileler kesinlikle adaçayından uzak durmalı, dahilen adaçayı kullanmamalıdır. Östrojen gibi davranan adaçayı aktif maddeleri hamileliğin erken evrelerinde düşük riski oluşmasına neden oluyor ve hamileliğin son evrelerinde de erken doğuma neden olabiliyor.

Aynı zamanda daha küçük yan etkileri de bulunmaktadır adaçayının hamile kadınlar üzerinde.

Hamile kadınlarda adaçayı tüketimi sonucu, dudakta kuruluk, ağızda kuruluk, ağızda tahriş ve iltihaplanma gibi problemler sıklıkla görülmektedir. Ayrıca özellikle hamileliğin ilk haftalarında zaten mevcutta bulunan baş dönmesi ve mide bulantısını daha da arttırır adaçayı. Kusma olayını da çoğaltır.

Hamilelik dışında böbrek hastalığı, diyabet hastalığı gibi bazı hastalıkları bulunan kişilerin adaçayından uzak durması gerekmektedir.

Adaçayı hamile kadınlarda düşük riskini arttırdığı gibi, hamileliğin ilerlemiş zamanlarında adaçayı tüketmek rahimde kasılmaları arttırarak erken doğuma sebep olabiliyor ve erken doğum sebebi ile bebekte bir takım komplikasyonlar meydana gelebiliyor. Bu komplikasyonların başında ise sakatlık geliyor. Yani hamilelikte adaçayı tüketimi sakat doğuma neden olabiliyor.

Doğumdan Önce ve Sonra Neden Kullanılmamalı

Doğumdan sonraki dönemde annenin adaçayı tüketmesi sonucu sütü azalıyor.

Östrojen gibi davranan adaçayı içerikleri doğumun erken olmasına sebep olabildiği gibi menapoz dönemindeki kadınlarda da rahatlama sağlıyor. Menapozun etkilerini bastırarak hafifleştiriyor ve bu dönemi daha hafif atlatmaya yardımcı oluyor.

Ayrıca bir çok kadının yaşadığı adet öncesi sancıları da adaçayı sayesinde geçiyor. Yalnız bu uygulamayı yaparken unutmamak lazım ki adaçayı hamile kalmayı kolaylaştırır. Adaçayı tüketimi ile istenmeyen hamileleiklerin meydana gelmesi riski yüksektir. Bu nedenle her türlü önlemi almak iyidir.

Adaçayı dışında ayrıca biberiye bitkisi, kedi otu, melisa yaprağı, ginseng, lavanta, aloe vera, fesleğen bitkisi, keten tohumu, yaban mersini, sinameki bitkisi, kara kafes otu, tan otu, sarı çiğdem, ökse otu, ada soğanı, ak diken kabuğu ve melek otunun da hamilelik süresince kullanılmaması gerektiği yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Adaçayı Ve Gebelik Hakkında Bilgiler

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.