Adenoviral Konjonktivit Nasıl Geçer?

Adenoviral Konjonktivit Nasıl Geçer?

Adenoviral Konjonktivit Nasıl Geçer?

Adenoviral Konjonktivit Nasıl Geçer?

Adenoviral konjonktivit hastalığının geçmesi için yatak istirahati yapılmalıdır. Adenoviral konjonktivit tespit edildiğinde hekim öksürük önleyici ve balgam sökücü ilaçlar reçete edecektir. Hastalığın tedavi edilmesinde antibiyotiklerden de sık sık faydalanılmaktadır. Adenovirüs adı verilen virüsler özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında görülmektedir. Genellikle bebekleri etkileyen bu virüsler boğaz ağrısı, ateş ve lenf bezlerinde şişmeye neden olurlar. Yaz kamplarına katılan çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Hastalık zatürre gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Enfeksiyon hafif bir seyirde ilerler.

Adenoviral Konjonktivit Belirtileri Nelerdir?

Adenoviral konjonktivit belirtileri hastanın yaş grubuna göre ortaya çıkar. Eğer Adenoviral konjonktivite yakalanmış olan kişinin yaşı küçükse genellikle hastalarda hafif bir boğaz ağrısı görülmektedir. Yapılan araştırmalar çocukların %60’ının bu virüsten etkilendiğini (birden fazla defa) ortaya koymuştur. Eğer hasta olan kişi okul çağında ise, etkilenilen virüs tipi daha farklı olur. Bu kişilerde görülen başlıca belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Boğaz ağrısı
  • Burunda akıntı
  • Baş ağrısı
  • Ateş
  • İshal
  • Karın ağrısı

Ergin kişilerde hastalık görülüyorsa, bu kişilerde çoğu zaman ateş ve boğaz ağrısı gibi belirtiler meydana çıkmaz. Nadiren de olsa vücutta döküntüler görülebilir. Bu belirtiler çoğu zaman 10 güne kadar ortadan kaybolur.

Adenoviral Konjonktivitten Korunmak için Eller Temiz Tutulmalıdır

Adenoviral konjonktivitten korunmak için ellerin temiz tutulması gerekmektedir. Hastalık ilk 2 hafta boyunca bulaşıcıdır. Bu nedenle de ellerin sık sık sabunlu su ile yıkanması gerekir. Eğer kişiler kontakt lens kullanıyorsa, bir süre lens kullanımına ara vermeleri gerekmektedir. Bunun yerine gözlük kullanılabilir. Tedavi uygulanırken, hastaların şikayetlerinin azaltılması amaçlanır. Hastalıkla ilgili ne yazık ki etkili bir antiviral ilaç henüz bilinmiyor. Ancak suni göz yaşları ve soğuk pansumanlar hastalığın tedavisinde faydalı olur. Hastalık ile beraber bakterilerin gelişmemesi için antibiyotik damla kullanılabilir. Gerekirse kortizonlu göz damlaları kullanılabilir. Eğer hastalar erken dönemde hastaneye müracaat ederlerse, hastalıktan kurtulup iyileşmek o ölçüde daha kolay olur. Bu nedenle hastalık belirtilerini fark eder etmez bir doktora görünmekte fayda vardır.

Adenoviral Konjonktivitten Korunmak için Ne Yapmak Gerekir?

Adenoviral konjonktivitten korunmak için yapılması gerekenlerin başında hijyen kurallarına uymak geliyor. Ne yazık ki hastalığın kesin bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Hastalık yaklaşık 3 hafta içinde kendiliğinden düzelebiliyor. Ancak bu süre zarfında kişilerin dikkatli olmaları gerekiyor. Gözlerde kızarıklık bulunan hastaların, bu şikayetleri geçene kadar ev dezenfeksiyonu uygulamalarında yarar olduğu söyleniyor. Suni gözyaşlarının ve soğuk uygulamaların hastaların şikayetlerinin giderilmesinde etkili bir yol olduğu biliniyor. Doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanılması hastalık şikayetlerinin en aza indirilmesine yardımcı oluyor. Hastalıktan korunmak açısından, çevrede bulunan insanlar ile temasın belli bir seviyede olması öneriliyor. Özellikle öpme, sarılma, tokalaşma ve selamlaşma jestlerinden korunmanın önemli olduğu belirtiliyor. Sık sık eller yıkanmalı, eller yıkandıktan sonra havlu yerine tek kullanımlık peçeteler tercih edilmelidir.

Adenoviral Konjonktivit Tek Taraflı Başlayarak Yayılma Gösteriyor

Adenoviral konjonktivitin tek taraflı başlayarak yayılması ortalama 3 gün içinde gerçekleşiyor. Hastalığın iki evrede gerçekleştiği biliniyor. İlk evre enfeksiyöz olarak biliniyor ve bu evreyi enflamatuar evre takip ediyor. Hastalar her iki evrede de şiddetli bir yabancı cisim batmasından şikayetçi oluyorlar. Ayrıca ağrılar, bulanık görmek, ışık hassasiyeti gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Üç gün sonra diğer göz de bu durumdan nasibini alıyor. Kişi ilaç tedavisi görmesine rağmen bu belirtiler yaklaşık 10 gün boyunca görülmeye devam ediyor. Enflamatuar evresine girildiği zaman, kişilerin gözlerinin saydam tabakasında lekelenmeler meydana geliyor. Lekelenmeler bazı hastalarda yıllar boyunca devam edebiliyor. Kişiler ışık dağılmasından dolayı görmede netliklerini kaybedebiliyorlar.

Adenoviral Konjonktivit Hangi Hastalıklara Yol Açıyor?

Adenoviral konjonktivitin yol açtığı hastalıkların başında menenjit, ishal ve zatürre yer alıyor. Özellikle küçük çocuklarda görülen zatürre ölümcül bir etkiye neden olabilir. Adenoviral konjonktivit virüsü çocukların boğaz ve dışkılarından elde edilebiliyor ve özel laboratuvarlarda görülebiliyor. Testler sonucunda virüsün hangi tipe ait olduğunu anlamak mümkün oluyor. İnsan kanında yapılan incelemeler de virüsün hangi tipe ait olduğunun belirlenmesine ve ortaya çıkabilecek hastalıkların ne olduğunun saptanmasına yardımcı oluyor. Özellikle bebeklerde hastalığın tedavisinin erken dönemde yapılması, diğer hastalıkların gelişmemesi adına önemli rol oynuyor.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.