Güncel

Aile Büyüklerimizin Oynadığı Eski Ve Yeni Oyunlar Nelerdir? Hangileridir ?

Aile büyüklerimizde bizim geçmiş olduğumuz yollardan geçti peki onlar çocukken hangi oyunları oynamışlardır isterseniz hepsine sırayla açıklamalı olarak göz atalım.

Eski Minder Oyunu

Bu oyun çocukların en çok oynadığı oyunlar arasında yer alır. 3 veya 4 kişi ile oynanır birisi ebe olur ve arkasını döner. Diğerleri belirli yerlerden yaklaşır ama ebe arkasını dönerse o zaman hareketsiz olarak durmaları gerek eğer hareket ederlerse yakalanırlar. İşte oyuncular ebeye yakalanmadan olduğu yerlere gelmeleri gerek.

Beştaş Oyunu

Bu oyunumuzda en az iki veya çok sayıda kişi ile oynanmaktadır. Oyun şu şekilde yere 5 tane taş koyulur tabi isteğe göre miskette olabilir. Bu oyun tek elle oynanır ve sağ eli ile taşı havaya atar , taşı hızlı bir şekilde yerden alır ve gelen taşı tutar. Oyun bu şekilde devam eder kim 5 taşı çabuk alırsa o oyunu kazanır.

Körebe Oyunu

Körebe oyunu en az 3 kişi ile oynanır. Birisi gözü bağlı olur ve hiçbir yeri görmeyecek şekilde etrafında olan kişileri yakalamaya çalışır. Ebe kimi yakalarsa o ebe olur.

İp Atlama Oyunu

Kız çocukları tarafından en çok oynanan oyunlardan birisidir. Genel olarak uzun bir ip ile sallama olur ve bu şekilde birçok kişi içerisinde atlar. İki kişi uçlarından tutar ve çevirmeye başlar , ortaya girenler de ipin üzerinden atlar.

Uzun Eşek Oyunu

Okullarda en çok oynanan oyun uzun eşektir. Oynanışı çok basit iki grup oluyor bir kişi de yastık. İlk olarak bir grup altta duruyor ve üzerlerine diğer grup atlıyor. Tek mi , Çift mi sorusu sorulur eğer aşağıda olanlar bilirse sıra onlara geçer , bilemezlerse tekrar altta olurlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı