Akvaryum Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli

Akvaryum Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli

Akvaryum Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Nelere Dikkat Edilmeli

İnsanlar doğaları gereği bazı hayvanlara ilgi duymaktadırlar. Genellikle birçok insan hayvanlardan balığa meraklıdırlar. Bu doğrultuda evlerine akvaryum temin etmekte ve onu kendilerine göre dekor haline getirmektedirler. Elbette insanların akvaryum dekoru konusunda yeterli bilgi sahibi olmamasından dolayı bu konuda teknik destek almaktadırlar.

Akvaryum Dekorasyon Kriterleri

İnsanlar evde besleyecekleri balık türüne göre dekorasyon düzenlemesi yapması uygun olmaktadır. Kişinin öncelikli olarak hangi balık türünü beslemeyi tercih edeceği belirlenmelidir. Daha sonra ona en uygun akvaryum dekorasyonuna başlanabilir.

Akvaryum Dekorasyon Malzemeleri

İnsanlar evde bulunan akvaryumlarının kendine özgü bir modelleme ile balıklarını akvaryuma bırakmayı ve onlarla vakit geçirmeyi amaçlanmaktadır. Öncelikle akvaryumun arka fonunun temin edilerek ona uygun bir şekilde akvaryum arka camının fon kâğıdı veya diğer fon malzemeleri ile kaplanması gerekmektedir. Daha sonra beslenecek balığa göre kum çeşidi temin edilmelidir. Elbette bazı akvaryumların görsel olarak göze daha hoş gelmesi için ışıklandırma sisteminin de temin edilmesi gerekmektedir.

Işıklandırma sistemi ile balık dip kumunun uygun bir şekilde kurgulanması önem arz etmektedir. Balıklar için yeterli güce sahip hava motorları ve iç suyun temizlenmesi için temizlik motoru temin edilmelidir.

Balıkların çeşidine göre üreme tesisatları da temin edilmelidir. Ciklek gibi çok üretken balıkların yumurtlaması için kayaların bol bir şekilde temin edilmesi ve bir birine sık bir şekilde akvaryum içine yerleştirilmesi gerekmektedir.

Balık Çeşidine Göre Akvaryum Ölçüleri

Bazı balıkların temin edilmesi ile ona uygun yaşam ölçülerine sahip bir akvaryumun temin edilmesi önem arz etmektedir. Bunun yanında akvaryum içinde olan suyun uygun bir ısıda kalması için ısıtıcı da temin edilmesi gerekmektedir. Bazı akvaryumların ölçülerine göre dekorasyon planlanması da yapılması önem arz etmektedir.

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir