Allah Niçin Neden Sevdiği Kuluna Bela Ve Musibet Verir? Nedeni Nedir?

Allah Niçin Neden Sevdiği Kuluna Bela Ve Musibet Verir? Nedeni Nedir?

Allah Niçin Neden Sevdiği Kuluna Bela Ve Musibet Verir? Nedeni Nedir?

Genel olarak din üzerine düşünmeye başladığımız zaman aklımıza kemiren sorular ile karşılaşabiliriz. Bunların başında gelen Allah niçin sevdiği kuluna bela ve musibet verir sorusu da aslında din ile ne kadar da bilinmesi önemli olan konuların bulunduğunu hatırlatmaktadır. Günlük yaşam içinde her zaman olumlu olaylar yaşadığımızda dua ederek teşekkür ederiz. Kuluna gelen bela ve musibet konusunda ise her zaman için Allah, kullarını sınadığını göstermektedir. Musibet ve bela genel olarak Allah’ın kulunu sınadığı ve tevbe kapısına çağırdığını göstermektedir. Bir nevi ikaz olarak da adlandırılabilir. Yanlış yola sapmak üzereyken gelen çağrılar musibet olarak adlandırılabilir. Gelen bu belaların bir kısmı ise günahlara kefaret olarak bilinmektedir. Aslında imanın temizlenmesi olarak da düşünülebilir.

Allah Sevdiği Kuluna Azap Etmez Ona Sıkıntı Verir Ve Sabrettirir

Günah işlemeye yeltenen kullarını kötülüklerden korumak ve imanının güçlenmesini sağlamak için Allah, her kuluna belli zamanlarda sıkıntı verir ve sabretmesini ister. Her sabreden kulun mükafatı da karşılığında daha iyi standartlar olmaktadır. Verilen bu musibetlerin kesinlikle ceza veya azap olarak düşünülmemesi gerekmektedir. Her bela karşılığında kulun sabrı ölçüldüğü için sabreden kulun imanı da güçlenmektedir diyebiliriz.

Allah Sevdiği Kuluna Dert Verir Mevlana

Mesnevi akımının temsilcisi olan Mevlana da bu belalar konusunda herkesin kulağına küpe olacak sözler söylemiştir. Beklerseniz her zaman daha da iyisi sizi bulacaktır. Sizin şer gördüğünüzde hayır, hayır gördüğünüzde şer olabilir ve her zaman için Allah, kullarının iyiliğini ister.

Allah Niçin Sevdiği Kuluna Bela Ve Musibet Verir

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir