Dini Konular

Allahümme Salli Duası Anlamı Manası Ve Okunuşu ( Arapça Ve Türkçe)

Bütün namazların son oturuşunda Ettehiyyatü duasından sonra okunan dualardır. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır. Kim bana salat getirirse, Allah ona mağfiret eder.

Allahümme salli duası okunuşu

Bu dua Arapça olarak okunur. Bu dualar Allahümmü salli ale duasından sonra Allahümme barik ala duası da arkasından okunur. İkindi namazının sünneti ile yatsı namazının sünnetinin birinci aturuşunda da aynı Ettehiyatü suresinden sonra okunmaktadır. Ayrıca cenaze namazlarında ikinci tekbirden sonra bu dua okunmaktadır. Ayrıca hoca dua ettikten sonra amin sözünden sonra salavat getirilir, yani bu dua ile birlikte Allahümme barik duası da peşinden okunur.

Allahümme salli suresi

Bu ayet Kuran suresidir. Bu dualar salavat dualarıdır. Salavat ise belirli zamanlarda kuran’da emredildiği gibi Peygamberimizin (s.a.v) tarif ettiği cihetle yapılan ibadet şeklidir. Bu ayetlerle Peygamberimize salat ve selamlarınızı ve hürmetimizi sunmak farzdır. Bu dualara okuyarak Peygamberimize salavat göndermek her Müslümanın yerine getirmesi gerek bir görevdir. İslam dininin geleneklerine göre Peygamberimizin (s.a.v) ismi anıldığında salavat getirilmelidir. Salavat getirme Peygamberimiz Hz. Muhammed’e olan sevgimizi ve ona olan bağlılığımızı ifade etmektedir. Bu yüzden duaları okurken kalpten okumak ve Allah’ı hissetmek son derece önemlidir. Dualarda ki büyüyü hissetmek ve bunu anlamak için Türkçe meallerini okumanız duada ne yazdığını ne anlama geldiğini bilmeniz sizin için son derece faydalı bir adım olacaktır.

allahumme salli duasi arapca yazilisi allahumme salli duasi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı