Sağlık

Aloe vera nedir? ne işe yarar bakımı nasıl yapılır?

En çok tercih edilen bitkilerin başında gelmektedir. İş yerlerinde ve ev ortamlarında yaşam alanlarına farklı bir hava katmaktadır. Dayanıklı olduğundan dolayı, bir çok insan tarafından tercih sebebidir. Uzun ömürlü bitki arayanlar Aloe vera’yı tercih edebilirler. Birden fazla çeşidi ve türü bulunmaktadır. Yapraklarını belli bir zaman sonra yenileyen bir bitkidir. Neredeyse her ortama uyum sağlayabilmektedir.

Afrika’da yetişmektedir ve genellikle kozmetik ürünlerde sıklıkla kullanılmaktadır.  Zambakgillerdendir ve tek bir türü yoktur. Birden fazla türü vardır. Bu türlerin bazıları çiçek açabilmektedir. Bazı türleri ise sadedir. 400’e yakın farklı türleri bulunmaktadır. Yaprakları uzun ve aynı zamanda kalındır. Yaprakların yan taraflarında küçük dikenler bulunmaktadır. Aşağıdan yukarıya doğru incelediğiniz zaman çiçeğe çok benzer. Boyu otuz ile altmış santim arasında değişmektedir.

NE İŞE YARAR? FAYDALARI NELERDİR?

 • Kanserin oluşmasını engelleyebilmektedir. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre aloe vera çayının kanser tümörlerinin oluşmasını engellediği tespit edilmiştir.
 • Hepatit, karaciğerde hasara neden olan bir hastalıktır. Alo vera bitkisi bu tahribatı onarmaktadır.
 • Mantar hastalığının yayılmasını önler. Değişik mantar hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Kolesterol seviyesini normale döndürmektedir.
 • Bağışıklık sistemini korumaktadır
 • Sedef hastalığı en zorlu cilt hastalıkların başında gelmektedir. Bu hastalığın tedavisinde Aloe vera kullanılmaktadır.
 • Yanıklara iyi gelmektedir. Yanan bölgeye koyulduğu zaman O, bölgenin acısını hafifletmektedir ve ortaya çıkabilecek hasarı engellemektedir.
 • Cildin sarkmasını ve yaşlanmasını önlemektedir. Doğal aloe vera sabunu cildi sıkılaştırır ve korur.
 • Antioksidan özelliğinden mütevellit cilde iyi gelmektedir ve sabunu güneş yanıklarına iyi gelmektedir.
 • Aloe vera bitkisi ve başka bitkiler ile yapılan kür; Kan akışını hızlandırdığı için damar tıkanıklığına iyi gelir.
 • Aloe vera sabunu bebekler için, uzmanlar tarafından önerilmektedir çünkü bebeğin cildi oldukça hassastır.
 • Sinir sistemini rahatlatır ve strese iyi gelir. Antioksidan içerdiği için depresyon ve panik atağa iyi gelebilmektedir.
 • Sindirim sistemine faydalarını saymakla bitiremeyiz. Mide, böbrek, kansızlık gibi rahatsızlılara iyi gelmektedir.
 • Çevreye ve insana zararlı olan günümüzde özellikle her yerde olan radyasyona karşı insanı korumaktadır.
 • Aloe vera ile yapılan içecekler insanı, kolon kanserine karşı korumaktadır ve ayrıca bu içeceklerde insan sağlığına faydalı vitaminler, mineraller barınmaktadır.

ALOE VERA BİTKİSİ ZARARLARI NELERDİR?

 1. Bazen cilt yanmalarına sebep olabilmektedir. Genelde zararları cilt üzerinde olmaktadır.
 2. Çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Aşırı tüketildiği zaman tansiyon düşüklüğüne sebep olur.
  1. Böbrek rahatsızlıkları, ishal ve kilo kaybetmeye neden olabilmektedir.
  2. Hamilelik döneminde ağızda alınmaması gerektiği izah edilmiştir
  3. Başka kaynaklarda ise karaciğer rahatsızlıklarına neden olabilir.
  4. Çocukların kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Ağızdan alım güvenli değildir. Yetişkinler kullanmalıdır.

ALOE VERA BİTKİSİNİN VE ÇİÇEĞİNİN BAKIMI NASIL YAPILIR

Hızlı bir şekilde büyütmeniz için onu, bol ışıkta yani aydınlık olan yerlerde bakmalısınız. Çok fazla gün ışığında durmamalıdır. Belirli aralıklarda gün ışığında tutulmalıdır.

Eğer az ışıkta bakılırsa, zaman içerisinde çiçeklerinde kararmalar ve solmalar oluşur.

Yaz aylarında haftada 2 kez, kışın ise haftada 1 kez saksıdayken, üstten sulanması gerekmektedir. Su bütün toprağa yayılmalıdır.  Yaz aylarında sulama yaparken, haftanın ilk günü pazartesi günü tercih edilmelidir. Bir sonraki sulama ise perşembe günü olmalıdır. Kış aylarında pazartesi günü sulamanızı tavsiye ediyoruz.

Sulamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; Toprağın kuru olduğu zaman sulanmasıdır. Elinizle dokunun ve eğer toprak kuruysa, sulayınız.  Sularken dediğimiz gibi toprağın her tarafına su, ulaşması gerekmektedir.

Aşırı rüzgar olan yerlerde tutulmamalıdır. Kapı ağızlarına koymayınız.  Sıcaklık olarak 15 derecenin altı iyi değildir.  On beş derecenin altına düşürülmemelidir. Rüzgar çiçeği sallar ve aloe vera’nın sapında oynama yaptığı için toprağın kök taradına hava girer. Hava akımı olduğu için çiçeğin ömrünü azaltır.  Kapı ağızlarında ve pencere kenarlarında rüzgar çok olduğu için bitkiyi buralara koymayınız.

Bazıları toprağı uzun yıllar değiştirmemektedir. Bu yanlıştır. Aloe vera’nın toprağı senede 1 kere değiştirilmelidir. Bahar aylarında değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Saksı çiçeklerinin büyük bir bölümü yüksek ışığa ve gün ışığına ihtiyaç duymaktadır. Karanlık yerlerde kalırlarsa, bitkide kararma ve solma meydana gelmektedir. Gün ışığı almayan bölgelere, yapay aydınlatma ile destek verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı