Amerika’nın Yeni Başkanı: Donald Trump Kimdir? Hakkında Kısa Bilgi

Amerika’nın Yeni Başkanı: Donald Trump Kimdir? Hakkında Kısa Bilgi

Amerika’nın Yeni Başkanı: Donald Trump Kimdir? Hakkında Kısa Bilgi

Amerika Birleşik Devletlerinin yeni başkanı olacak olan Donald Trump, Amerikalı bir iş adamıdır. Bunun yanında siyasetçi, yazar, yöneticidir. Donald Trump 14 Haziran 1946 New York doğumludur. 2016 Amerika Başkanlık seçimlerine aday olmuştur ve 8 Kasımda yapılan seçimlerde Hillary Clinton yenerek Amerika Başkanı seçilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin 45. Devlet Başkanı olmuştur.

Görevi mevcut başkan Barack Obama’dan devralacaktır. Pensilvanya’da bulunan üniversite Wharton Institu’de İşletme bilimleri eğitimi almıştır. Üslubuyla çok dikkat çeken yeni başkan Müslümanlar açısından oldukça düşmanca konuşmalar yapmıştır.

Üniversite eğitimi esnasında babasının Fred Trump’ın emlak ve inşaat firmasında çalışmıştır. Babasının yanında çalıştığı sırada oteller, kumarhaneler, golf sahaları ve daha birçok yapı inşaat etmiştir. Bunu yanında Trump: The Art of the Deal ve Trump: How to Get Rich gibi birçok kitap yazarak yazarlık alanına da el atmıştır.

Forbes iş dergisinin hazırladığı Dünyanın En Zengin 400 insanı listesinde yer almıştır. 2015 yılında 2016 ABD Başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti den aday olmuştur. Seçim vaatleri hem ABD’de hem de dünyada çok tepki görmüştür. 2016 ABD Başkanlık seçimleri sonucunda yeni Amerika Birleşikleri Başkanı olmuştur.

Özel Yaşamı

Aslen Alman asırlı olan Frederick Trump’ın torunudur. Donald Trump’ın beş çocuğu vardır. Donald Trump’ın Frederick Jr., Elizabeth, Robert, Maryanne isimlerinde dört kardeşi vardır. Donald Trump toplam üç evlilik yapmış ve üç erkek ve iki kız olmak üzere iki çocuğu vardır.

1991 yılında 16 yıl evli kaldığı eşinden boşanarak TV sunucusu Marla Maples ile evlenmiştir. Marla Maples 2006 yılında ayrıldıktan sonra 2005 yılında modacı ve tasarımcı Melania Knauss ile evlenmiş ve evlilikleri hala devam etmektedir.

donald-trump-kimdir

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir