Anne sütünü artırmak için hangi besinleri tüketmeli

Anne sütünü artırmak için hangi besinleri tüketmeli

Anne sütünü artırmak için hangi besinleri tüketmeli

Anne sütü, bebekler için en temel besin kaynağıdır. Hatta onlar için olmazsa olmazlar arasında ilk sırada yer alır. Bu yüzden anne sütünü arttıran yiyecekleri, besinleri tüketerek bebeğinizin gelişimine ve sağlığına büyük katkı sağlayabilirsiniz. Günümüzde bir çok anne, sütünün artmamasından ve az gelmesinden şikayetçi. Bunun nedenlerinden birisi ise annenin dengesiz beslenmesi ve ne yiyeceğini bilememesidir.

Biz bugün burada elimizden geldiğince sizlere faydalı bilgiler vermeye çalışacağız ama siz yinede doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bir bebeğin sağlıklı gelişim göstermesi için anne sütüne ihtiyacı vardır. İlk altı ay boyunca bebek anne sütü ile beslenir ve ek gıdaya ihtiyaç kesinlikle duymaz. 6 ay boyunca sakın ola bebeğinize ek gıda vermeye kalmayın çünkü uzmanlar bunun zararlı ve iyi bir şey olmadığını üstüne basarak vurgulamaktadırlar.

Anne sütünü arttıran faydalı yiyecekler hangileridir?

KURUYEMİŞLER

Bazı kuruyemişlerin içeriğinde insan vücudunun üretemediği yağlar bulunmaktadır. İşte bu faydalı yağları dışarıdan almamız gerekmektedir. Özellikle ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler aşırıya kaçmamak kaydıyla gün içerisinde tüketilebilir. Anne sütünü arttırıcı özelliği vardır.

GÜNDE EN AZ 1 KERE HAVUÇ TÜKETMEK

Uzmanlar havucun içerisinde bulunan bir takım minerallerin ve vitaminlerin anne sütünü arttırdığını söylemektedir. Emziren annelerin kesinlikle havuç yemesi gerekmektedir. Ayrıca havuç, meme dokusunun gelişimine katkı sağlamaktadır.

HER DERDE DEVA: SARIMSAK

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda sarımsağın ne kadar önemli bir besin olduğu defalarca kanıtlandı. Doğal antibiyotik olarak tanımladığımız bu mucizevi besin bizi hastalıklardan koruduğu gibi aynı zamanda anne sütünü arttırmaktadır. Anne sütünü arttırdığı için yemeklerde kullanmanızı tavsiye ederiz. Emziren anneler, yemek yaparken sarımsak ilavesini unutmayınız. Sarımsak, içerisindeki zengin ve doğal minerallerle anne sütünü kaliteli yapar.

ARPA, SÜTÜ ARRTIRAN BİR BAŞKA BESİN

Sütü arttıran bir başka besin kaynağı arpa, içerisinde bulunan prolaktin sayesinde emziren annelerin olmazsa olmazıdır. Bazı yemeklerde arpayı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Çorba olarak arpa şehriye çorbasını yapabilirsiniz.

YEŞİL SEBZELER

Gençliğin formülü olarak adlandırılan yeşil sebzelerin bir çoğu anne sütünü arttırmaktadır. Emziren annelerin arada sırada tüketmesi önerilmektedir. Ispanak, dere otu, bezelye ve fasulye gibi sebzeleri çocuğunuz için ve sağlığınız için tüketin.

anne-sutu

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir