Annelere Erken Emeklilik Yasası Ve Şartları?

Annelere Erken Emeklilik Yasası Ve Şartları?

Annelere Erken Emeklilik Yasası Ve Şartları?


Annelere Erken Emeklilik Müjdesi Ne Durumda:
Erken emeklilik hayali kuran herkes için meclis yeni yasa düzenlemeleri getiriyor. Emeklilikte yaşanan yaş sınırı problemi ve annelerin erken emekli olabilme yasası çok yakında yürürlüğe girecek. Yapılan açıklamalara göre yasa çıktığı andan itibaren anneler sürelerini doldukları anda emekli olabilme hakkına sahip olacak.

Anneler Erken Emeklilik Hakkını Nasıl Elde Edecek?

Türkiye’ de yaşayan tüm çalışan anneler 3 çocuk olduğu sürece borçlanma hakkına sahip bulunuyorlar. Anne olan her kadın çalıştığı kuruma her çocuk için 720 gün boyunca borçlanabiliyorlar.

3 çocuğu bulunan annelerin toplam 2 bin 160 gün prim hakları buluyor. Devlet tarafından annelere sunulan bu imkân daha da verimli hale getirilmeye hazırlanıyor. Devlet tarafından genişletilmeye çalışan bu imkân, sigortalı bir işe çalışmaya başlamadan anne olan kadınlar için geliyor.

Şartlar Ne? Nasıl olacak?

Çalışma hayatına çocukları olduktan sonra başlayan anneler, daha önceden yaptıkları doğumları da borçlanma olarak gösterebilecekler. Anneler için geliştirilmesi hedeflenen bu yasa onaylandığı takdirde tüm anneler bu yasadan yararlanma hakkına sahip olacak.

Yapılan doğum borçlanmaları annelerin emeklilik yaşlarını daha erkene getirecek. Devletin yasası kadın ve erkek eşitliği üzerine geliyor. Erkeklerin askerliklerini göstererek emeklilik yaşını erkene alması gibi kadınlarda doğumları gösterip erken emekli olabilecek.

Geçtiğimiz dönemde çıkarılan bir yasa üzerine annelere tanınan hakların çoğalması üzerine bu yıl geçen yıl çıkarılan yasanın yetersiz olduğu düşünülerek yeni yasa tasarımı kararı verildi.

Engelli Çocuğu Olan Annelerin Erken Emeklilik Hakkı Var mıdır?

Anneleri işte olduğunda, sürekli başkasının bakmasının gerektiği bir engelli çocuğa sahip olan anne erken emeklilik hakkına sahiptir.

2008 yılında yürürlüğe girmiş olan yasa üzerine engelli çocuğu olan annelerin çalıştıkları her gün 1.25 gün şeklinde hesaplanıyor.

Tek yapılması gereken ağır engelli çocuğu olan annenin, bunu gerekli yerlere bildirmesi ve tespit ettirmesi gerekmesidir. Evlatlık alan anneler de bu haklardan yararlanabiliyorlar.

2 yaş sınırını doldurmamış bir çocuğu evlat alan anne, evlat edindiği tarih itibari ile erken emeklilik hakkına sahip oluyor. Çocuğunu evlatlık veren bir anne ise bu süreçten sadece 6 ay yararlanabiliyor.

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.