Antrenman Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Antrenman Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Antrenman Öncesi Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Her türlü spor aktivitesi insanlara sağlık ve enerji verir. Birçok spor dalı ile ilgilenen bireyler antrenman öncesi ve sonrasında bazı kurallara da uymak zorundadır. Bu kapsamda özellikle antrenmandan önce beslenme şekillerine çok dikkat edilmesi gerekir. Spor performansını etkilemeden daha aktif şekilde spor yapmanın bazı önemli maddeleri vardır. Antrenman yaparken olduğundan daha fazla enerjiye sahip olmak zorunda kalındığı için mutlaka beslenme kurallarına dikkat edilmesi gerekir. İnsan vücudunu yormayan ve herhangi bir tehlike oluşturmayan yiyecekleri ve içecekleri tüketmek en doğru davranış olacaktır. Bundan dolayı antrenman öncesi beslenme nasıl olmalıdır?

Antrenman Yapmadan Beslenmenize Dikkat Edin

Antrenman öncesinde bazı gıdaları yemek zorunlu iken bazı gıdalardan da olabildiğince uzak durmak gerekir. Özellikle antrenman öncesi kaslarımız karbonhidrat içindeki glikozu enerji olarak kullanır.

Bu sebepten önceden bir karbonhidrat alımı yapılmasına gerek duyulmaz. Tabi bu durum tamamen alınmaması gerektiğini de vurgulamaz. Kararında alım en doğru davranıştır. Ayrıca antrenman öncesinde aşırı yağlı, şekerli ve ağır yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gereklidir. Bunun yerine doğal taze sebze ve meyve yemek gerekir. Küçük bir kase salata veya bir tabak yoğurt tüketimi daha iyi olacaktır.

Protein Ağırlıklı Beslenmek Gerekir mi?

Antrenman öncesinde enerji almak gerektiği için protein ağırlıklı beslenmek çok daha iyi olacaktır. Vücudumuzda kaybolan enerjinin yerine yenisinin gelebilmesi için mutlaka protein desteğine ihtiyacı vardır. Kuruyemiş, et, süt, yumurta gibi besinleri de belirli bir dozda tüketmek gerekir.

Antrenmandan önce çok ağır yiyecekler hareketleri kısıtlayacağından dolayı bu durma çok dikkat edilmesi uygun olur. Bol su veya bitki çayı da sizi oldukça rahatlatacaktır. Antrenman öncesinde tıka basa mideyi doldurmak son derece yanlıştır. Spor esnasında sürekli aktif olacağınızdan dolayı ağır beslenmeyerek daha hafif yiyecekler tüketmeniz gerekecektir.

Antrenman Yaparken Her Zaman Güçlü Olun

Herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmamak için mutlaka beslenme kurallarına çok dikkat etmeniz gerekir. Antrenman yaparken daha aktif ve enerjik olabilmek için çok dikkat etmek gerekir. Çok çeşitli beslenmek yerine sağlıklı beslenmek…

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir