AÖF Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır? Gerekli olan Evraklar Nelerdir?

AÖF Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır? Gerekli olan Evraklar Nelerdir?

AÖF Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır? Gerekli olan Evraklar Nelerdir?

Açık öğretim fakülteleri ilk kez 1982 yılında Anadolu Üniversitesi bünyesinde kurulan ve öğrencilerine uzaktan eğitim metoduyla üniversite eğitimi veren fakültedir. Günümüzde Anadolu Üniversitesinden başka üniversite bünyelerinde bulunan Açık öğretim fakülteleri ve Uzaktan öğretim fakülteleri mevcuttur.

Açık öğretim fakültelerine sınavla öğrenci kabul edilmektedir. Lise mezunu bir aday gireceği Ygs ve Lys oturumlarından sonra tercih döneminde açık öğretim fakültelerini tercih edebilmektedir veya üniversite öğrenimine örgün devam eden üniversite öğrencileri hiçbir sınava girmeden açık öğretim fakültelerine başvuru yapabilmektedir.

Öğrencilerin aklını kurcalayan iki soru bulunmaktadır;

  • Açık öğretim fakültelerine yeni kayıt nasıl yapılır
  • AÖF kayıt yenileme nasıl yapılır?

AÖF Yeni Kayıt

Yeni kayıtlar ygs puan türüne bakılarak ve kazanma durumu göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Ygs puan türlerinin herhangi birinden 150 ve üzeri bir puan alan öğrenci tercih döneminde açık öğretim fakültesi bünyesinde bulunan işletme, iktisat bölümlerinin lisans ve ön lisans bölümlerine kolayca yerleşebilmektedir. Meslek lisesi mezunları ise sınavsız geçiş sistemi ve ygs puanına( tercih ediyorsa)  bakılarak bu fakültelere kayıtları yapılmaktadır. Bu işlemlere başvurmak isteyen adaylar da ÖSYM tarafından yürütülen tercih işlemlerinde başvuru yapmaları ve programa kesin kayıt hakkı kazanmalıdır.

Kayıt yenileme işlemleri güz ve bahar dönemleri olmak üzere iki dönemde de yapılmaktadır. Fakültelerin bünyesinde öğrenci olarak bulunan kişiler bu dönemlerde kayıtlarını yenilemek için ders seçimleri yapmalıdır ve bu ders seçiminden önce kılavuzlarda verilen tarihe kadar öğrenim ücretini dönemlik olarak bankalara yatırmalı ve sorun olabileceği için dekontlarını saklamalıdırlar. Bu işlemler internet üzerinde üniversitenin otomasyon sisteminden yapıldığı gibi yaşadığınız kentte bulunan açık öğretim bürolarından da ders seçim, yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri yapılabilmektedir. Kaydını yenileyen öğrenci ders seçimleri döneminde zorunlu derslerine dikkat etmelidir aksi taktirde mezun olma yılı değişikliğe uğrayabilir ve öğrenim süresi uzayabilmektedir. Zorunlu dersle öğrencinin ilgili bölümden mezun olabilmesi için verme yükümlülüğü altına girdiği ve bu dersleri veremeden mezun olamadığı derslerdir. O yüzden ders seçim ekranlarında bunlara dikkat edilip daha sonra seçmeli dersler alınmalıdır.

AÖF Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir