Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Otomobil; hayatımızda önemli bir yere sahip olan, hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan, bizi uzun yıllar taşıyan, tüm işlerimizi ve çoğu zaman pek çok konuda hayatımızı kolaylaştıran bir unsurdur. Ne amaçla ya da ne şekilde kullanılırsa kullanılsın, çoğu insan için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, otomobil sahipleri, araçlarının uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kendilerine hizmet etmesini ister. Bunun için, dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.

Otomobil almayı düşünen kişilerin en sık karşılaştıkları sorunlar; hatalı ya da kötü kullanım nedeniyle zarar görmüş olan araçlar, bakım ve onarımı düzenli bir şekilde yapılmadığı için iç aksamda meydana gelen sorunlar, meydana gelen kazalar nedeniyle dış görünümde bazı hasarların oluşması gibi sorunlardır.

İleride herhangi bir sorunla karşılaşmamak için, otomobil satın alırken bu sorunların araştırılması ve varsa gerekli işlemleri yaptırarak bu sıkıntıların düzeltilmesi gerekir.

Hepimizin bildiği gibi, otomobiller sıfır kilometre ve ikinci el olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Herkesin bütçesi ve almayı düşündüğü bir otomobil için ayırmış olduğu miktar farklıdır elbette.

İyi Bir Ekonomiye Sahip Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Ekonomik gücünüz yerindeyse ve siz de buna güveniyorsanız eğer; öncelikle dikkat edilmesi gereken konu, alacağınız otomobili hangi amaçla kullanacak olmanızdır.

Zevkinize hitap etmesinin yanında, konforlu ve güvenli olması, iç ve dış donanım açısından sağlam olması ve uzun yollarda size gerekli olacak aksesuarları da barındırması da dikkat edilmesi gereken diğer özelliklerdir.

Orta Sınıf Bir Ekonomiye Sahip Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Her şeyden önce bütçenize uygun olması önemlidir. Bunun dışında, dikkat edilmesi gereken bir başka önemli konu ise, ikinci el üst segment veya 0 kilometre alt segment içerisinden seçilmesidir.

Yedek parça maliyeti, konfor ve güvenlik konusu, bakım ve onarım için yeterli servis ağı olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

Zayıf Bir Ekonomiye Sahip Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Otomobil almak için düşük bir bütçe ayıran kişilerin, öncelikle dikkat etmesi gereken konu, aracın satın alma maliyetidir ve kullanım maliyetidir.

Bu durumda iki seçenek karşımıza çıkmaktadır; sıfır kilometre otomobillerin en düşük fiyatlı olanı yada ikinci el otomobiller. Bankadan kredi çekerek otomobil satın almayı düşünenler ise, en düşük faiz oranlarını uygulayan bankalara yönelmelidirler.

İkinci El Araba Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba satın almayı düşünen ve bunu banka kredisiyle gerçekleştirmeyi düşünenlerin de dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır tabii ki.

Günümüzde pek çok banka, taşıt kredisi vermekle birlikte, belirli bir yaşa kadar olan otomobillerde bu imkanı sağlamaktadır. Bu nedenle, tercih edeceğimiz otomobilin çok yaşlı olmamasına dikkat etmemiz gerekir.

9 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir