Araba Sürmeyi Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Araba Sürmeyi Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Araba Sürmeyi Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Araba kullanmayı öğrenmek kimisi tarafından zahmetli ve karmaşık bir iş olarak nitelendirilirken, kimisi tarafından ise basit ve eğlenceli olarak nitelendirilir. Bu konuda etkili olan husus kişinin meraklı olup olmamasıdır. Günümüzde araba kullanma eğitimi veren birçok sürücü kursu bulunmaktadır.

Bunlara kayıt olmadan önce mutlaka araştırma yapılmalıdır. Sürücü kursları teorik eğitimin dışında genellikle 14 saat süren bir direksiyon eğitimi vermektedirler. Bu sürecin etkili olup olmaması eğitimcinin yanı sıra sürücü adayına da bağlıdır. Bu durum tamamen  sürücü adayının gösterdiği gelişmeye bağlıdır.

Teorik Eğitim

Araba kullanmaya başlamadan önce, sürücü adayı teorik eğitime tabi tutulmalıdır. Eğitimin içeriğinde ilk yardım, motor ve araç kullanma tekniği bulunmaktadır. Bu eğitimler sürücü adayını yoğun trafik koşullarına hazırlarken, kullanacağı araç konusunda teknik bilgiler vermektedir.

Arabanın içinde bulunan parçalar ve işlevleri, arabanın ön kaputunda neler bulunduğu ve ne işe yaradığı, lastik değiştirme, acil durumlarda kullanılacak malzemeler ve bunların nerede bulunması gerektiği, kaza söz konusu olduğunda neler yapılması gerektiği, gerektiğinde nasıl bir ilk yardım uygulaması yapılacağı ve trafik adabı ilgili tüm bilgileri teorik eğitim kapsar.

Direksiyon Eğitimi

Sürücü adayları eğitimci tarafından bilgilendirildikten sonra direksiyon başına geçer ve teorikte öğrendiklerini pratiğe döker. Arabayı güvenli bir şekilde sürmeye hazırlanır.

Bu eğitimler sonunda sürücü adayı MEB tarafından teorik ve direksiyon olmak üzere iki sınava tabi tutulur ve yeterli görülürse ehliyet sahibi olmaya hak kazanır.

araba-surmeyi-ogrenmek

 

13 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir