Araf Ne Demek Nedir? Kısaca Bilgi

Araf Ne Demek Nedir? Kısaca Bilgi

Araf Ne Demek Nedir? Kısaca Bilgi

Araf, kelime anlamı olarak orta yer manasında kullanılan Arapça kökenli bir kelimedir. Kuran’ı Kerim’de geçen anlamına bakacak olursak araf ne demek, Araf Cennet ile Cehennem’in tam orta bölümü olarak kabul edilen yerdir. Bu yer Kuran’ı Kerim’de de A’raf suresi ile açıklanmaktadır. Araf olarak belirtilen orta bölümde sevapları ile günahları eşit olan kişiler bekletilecektir. Bu konuda birçok söyleşi bulunmaktadır. Kuran’ı Kerim’de geçen ve Araf’ta bekleyecek olan kişiler hakkında 3 farklı bölüm bulunmaktadır.

  • İlk bölümde Cennet’te bulunan bir kişi ile Cehennem’de bulunan bir kişi arasında karşılıklı bir diyalog geçtiği söylenmektedir. Bu diyalog esnasında araya giren biri ise Allah’ın lanetinin zalimlerin üstüne olması gerektiğini söylemiştir. İlk bölüm bu şekildedir.
  • İkinci bölümde ise Araf’ta bulunan bir kişi Cennet’e bakıp selam veriyor ve Cehennem’e döndüğünde ise kendisinin bu zalimler ile birlikte olmak istemediğini belirtiyor ve bu konuda Allah’a yalvarıyor. Bu tablonun sonucunda ise dünyevi her malın boş olduğu anlaşılıyor ve bu kişinin Cennet’e gönderilmesi söyleniyor.
  • Üçüncü bölümde ise Cenennem’de bulunan kişilerin Cennet’te bulunanlardan su ve diğer nimetleri kendilerine de dökmeleri isteniyor. Cennet ehlinin ise cevabı bu nimetlerin Cehennem’dekilere haram kılındığı söyleniyor.

Bu 3 bölümden yola çıkarak Araf’ta bulunan kimselerin Cennet ile Cehennem ortasında bulunduğu anlaşılmaktadır. Yani dünyada işlemiş olduğu sevap ve günahların eşit olması kişileri Araf’ta bekletecektir.

Araf Ne Demek Nedir

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.