Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir

Özellikle yaz ayı geldiğinde terlikler ve sandaletler giyilir , bunların yanı sıra meyveler tüketiriz işte bu sıralarda bazen tahlilsizlik olur ve arı sokması meydana gelir. Arı sokması bazılarında çok hafif olurken , bazılarında çok şiddetli olmaktadır. Eğer arı sokmasına karşın bir alerjiniz varsa o zaman en kısa zamanda bir doktora görünmelisiniz. Tabi her arı soktuğundan doktora gitmeye gerek yok evde bazı yöntemler uygulayarak üstesinden gelebilirsiniz. Arı sokması olduğundan sakın telaş ve panik yapmayın bu yanlış bir davranıştır. Öncelikle yapılması gereken sokulmuş olan bölgeyi ılık su ile yıkayarak temizlemelisiniz. Böyle yaparak zehrin yayılmasını önlemiş oluruz ve ağrısı azda olsa azalmış olur.

Belirtileri

Arı sokmasına karşı alerjiniz var mı yok mu bunu bilmeniz gerek , hayati bir risk taşımamak için ilk önce arkadaşlar bakılması gereken oluşum arının sokmuş olduğu bölgede kızarıklık ve kaşıma gibi durumlar oluyor mu. Bu tür arı sokmaları sıradan bir durum gibi görünse de bazen arı zehri vücuda bırakır ve şişme görülür buda çok ciddi sorunlara neden olabilir. Şişme meydana geldiğinde şu belirtiler ortaya çıkar ; solunum güçlüğü , karında ağrı , kalp çarpıntıları ve mide bulantıları olmaktadır. Bu saydıklarımız arasında en tehlikeli olanı kişinin solunum güçlüğü çekmesidir. Bununla beraber birde kalp çarpıntısı oldu mu o zaman kişi kendisini çok kötü hisseder. Bu yüzden kesinlikle arı sokmasını küçümsemeyin ve sakın panikte yapmayın. Arı soktuğu zaman belirtiler 24 ve 48 saat aralığından dikkatlice gözlenmesi gerekmekte. Alerjik bir bünyeye sahip olanlar varsa bu saatler ilerledikçe sokulmuş yerde ilerleme görünür. Kontrol altına alındığında yaklaşık olarak 1 hafta boyunda bu tarz semptomlar görülebilir.

Tedavisi

Arı sokmasından sonra yapılmaması gereken en önemli hareketlerden birisi de arıyı zorla soktuğu bölgeden ayırmamaktır. Arı soktuktan sonra deriye nüfuz edecek zehir ve sıkarsanız çok daha büyük bölgelere yayılmaktadır. Aynı zaman da arkadaşlar arı soktu ve o bölgeden uzaklaştı eğer kalan bir iğnesi varsa onu sert bir uçlu materyalle deriden kazıyarak ayırabilirsiniz bu son derece yararlı bir harekettir.

Bitkisel Tedavisi

Amonyak : Arı sokmasına en iyi gelen bitkisel tedavilerden birisi de amonyaktır. Amonyak o bölgeye sürülür , isteyenler de suya yaklaşık 15 damla kadar ekleyerek içebilir bu size kalmış bir durum. Amonyak madde kullandınız şişkinlik için krem kullanmalısınız bu kremlerde steroid ve antihistamik olabilir.

Buz : Tedavide yapılacak bir diğer yöntem ise buzdur. Arı sokulan bölgeyi soğuk suyla yıkayın veya bölgeye buz tutun ağrı veya acı varsa onu azaltır.

arı sokmalarına ne iyi gelir arı sokması ne iyi gelir arı sokmasına ne iyi gelir bitkisel arı sokmasına ne iyi gelir evde arı sokmasına ne iyi gelir uzmantv gözü arı sokmasına ne iyi gelir sarıca arı sokmasına ne iyi gelir

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir