Arpacık En Hızlı Nasıl Geçer? Evde Arpacık Geçiren Tarifler

Arpacık En Hızlı Nasıl Geçer? Evde Arpacık Geçiren Tarifler

Arpacık En Hızlı Nasıl Geçer? Evde Arpacık Geçiren Tarifler

Arpacığı geçirmek için evde hazırlanabilecek doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Arpacık tıp dilinde ”hordeolum” olarak adlandırılmaktadır. Arpacık yüzünden göz kapağı şişer ve hassas bir yumru oluşur. Görünüşü rahatsız edicidir ve çoğu zaman ağrı yapar. Arpacık geçirmek evde etkin bir şekilde mümkündür ve tedavisi basittir. Eğer evde uyguladığınız yöntemler işe yaramazsa o zaman tıbbi destek almayı deneyebilirsiniz.

Arpacığı Geçirmek için Sıcak Kompres Uygulayın

Arpacık tedavisi için sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi günde 2 ya da 3 kere uygulamanız yeterli olur. Sıcak kompres gözde 10 ile 20 dakika arasında kalmalıdır. Sıcak kompres uygulandığı zaman bölgeye giden kan dolaşımı artacaktır. Arpacık artan kan dolaşımı ile birlikte patlar ve içini boşaltır. Özellikle arpacık daha yeni başladıysa, bu yöntem sayesinde arpacığı ilerlemeden durdurabilirsiniz. Eğer arpacığı fark etmenize rağmen tedavi etmezseniz, haftalar boyunca orada kalabilir. Bu yöntem ise arpacığın bir iki gün içinde iyileşmesini sağlar.

Arpacığı Geçirmek için Sıcak Kompres Nasıl Uygulanır?

Arpacığı geçirmek için sıcak kompres uygularken ilk önce kompresin çok da sıcak olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Sıcak kompres tahrişlere ya da yanıklara neden olmamalıdır. Bunun için doğrudan arpacığın olduğu yere sıcak kompresi uygulamak yerine ilk önce kompresin ne kadar sıcak olduğunu test etmeniz gerekir. Cildinizi yakacak kadar sıcaksa, soğumasını bekleyin. Ardından bölgeye kompres yapın.

Arpacık iyileştirmek için sıcak kompres yönteminden faydalanacaksanız, temiz bir havlu ile sıcak su alın. Havluyu ıslatın ve havluyu sıkarak fazla suyun atılmasını sağlayın. Gözlerinizi kapatarak havluyu 15 dakika boyunca gözünüzün üzerinde tutmanız gerekmektedir. Bu süre zarfında havlu soğursa, havluyu ıslatarak yeniden ısıtın. Su ile sıcak kompres yapma yöntemine alternatif olarak, dilerseniz sıcak bir şişenin etrafına havlu sararak da sıcak kompres yapabilirsiniz. Eczanelerde sıcak kompres yapılması için özel sıcak su torbaları bulunmaktadır. Bu torbalar da oldukça işinize yarayabilir. Ayrıca evde bulunan çaylar da kompres yapmanızı sağlar.

Arpacığı Geçirmek için Gözleri Dinlendirmek

Arpacığı geçirmek için gözleri dinlendirmek gerekir. Uyuduğumuz zaman, bağışıklık sistemimiz tarafından sitokin adı verilen özel proteinler salgılanmaktadır. Bu proteinler vücudumuzun hastalıklar ile mücadele etmesini sağlar. Gece vakti az uyku alan kişiler bu açıklarını eczanede satılan vitaminler ile kapatmaya çalışmaktadırlar. Oysa gereksiz yere vitamin almak problemlerinizi çözmemekle beraber, problemlerinizin artmasına yol açabilir.

Özellikle gece vakitlerinde gözlerinizi yormaktan kaçının. Arpacık probleminiz varsa eskiye göre daha çok uyumaya özen gösterin. Yoğun okumalara bir süre ara verin. Gözlerinizdeki gerginliğin azaltılmasını sağlayın. Gün içinde kestirebilirsiniz. Eğer özellikle bilgisayar ekranına bakarak çalışıyorsanız, mutlaka kısa molalar vererek gözlerinizi dinlendirdiğinizden emin olun. Bir iki dakika bile gözleri kapatarak dinlendirmek büyük fark yaratacaktır.

Arpacığı Evde Geçirmek için Reçetesiz İlaçlar Kullanmak

Arpacığı evde iyileştirmek için reçetesiz ilaçlar kullanabilirsiniz. Merhemler, kremler ve ilaçlı pedler doktora gitmenize gerek kalmadan arpacık probleminden kurtulmanızı sağlayabilir. İlaç tercih ederken Polymyxin B Sülfat içerenleri kullanmanız önerilmektedir. Bu madde gözdeki enfeksiyonların tedavi edilmesine olanak sağlayacaktır. Bazı ilaçlar gözde kullanılmak için uygun olmayabilir. Satın aldığınız ilacın gözde kullanılabileceğinden emin olmanız gerekmektedir. Eğer birisi size bir gecede arpacığı geçireceğini iddia ediyorsa bu ürünlerden uzak durmanız gerekir. Bu ilaçlar genellikle piyasada satılan diğer ürünlere göre daha yüksek fiyatlı olur ve gerçekten bir gün içinde arpacığı geçirmezler. Arpacığın tedavi edilmesi için aşağı yukarı 1 hafta süre gereklidir.

Arpacığın Önlenmesi için Evde Neler Yapılabilir?

Arpacığın önlenmesi için evde yapılması gerekenler başında arpacığın sıkılmaması gelmektedir. Arpacığın patlatılması halinde bakterilerin cildinize yayılmasına neden olacaktır. Enfeksiyon bu şekilde çok daha kötü bir hal alır. Patlatılan arpacıklar genellikle diğer göze de bulaşır. İkinci önlem, göz makyajı yapmayı kesmektir. Arpacık şikayetiniz varsa rimel, göz farı, göz kalemi gibi ürünleri kullanmayı bırakmanız gerekir. Bu ürünler enfeksiyon riskini yükseltir. Arpacık iyileştirmek istiyorsanız lenslerinize de bir süre veda etmeniz gerekir. Lensler gözlerin tahriş olmasına neden olur ve ağrıya yol açar. Ayrıca gözlerin enfekte olma riskini artırır. Arpacık probleminiz geçene kadar gözlük kullanmanız en iyisidir. Arpacık geçince yeni bir çift lens almanız gerekir.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir