Aşurenin Yanında Ne Gider

Aşurenin Yanında Ne Gider

Aşurenin Yanında Ne Gider

Aşure em aşure ayında hem başka günlerde, canınız her çektiğinde yapılan bir tatlıdır. Aşurenin içine girecek olan buğday, nohut, fasulye gibi bakliyatlar bir gün önceden suya koyulur.

Daha sonrada haşlanmaya bırakılır. Bu muhteşem tatlıyı yaparken unutmayınız ki istediğiniz meyveyi, kuruyemişi, baharatı ve de bakliyatı aşurenin içine ekleyebilirsiniz. Aşurede malzeme sınırlaması bulunmamaktadır.

Aşurenizi istediğiniz bakliyatlar ile pişirdikten sonra içine istediğiniz meyveleri ekledikten sonra içine şekeri de ilave edebilirsiniz.

Şekeri ilave ettikten sonra meyveler ile bakliyatları karıştırarak kaynata kaynata pişirin. En son işlem olarak da kaselere doldurduğunuz aşurelerin üstüne çeşitli meyve ve de kuruyemişler ile süsleyebilirsiniz.

Meyveli Kek

Hepinizin bildiği kek karışımını aynı şekilde yapmalısınız. Bu kek karışımına da istediğiniz tüm kuru meyveleri doğrayıp iyice çırpmaya devam edin.

Daha sonra istediğiniz bir kek kalıbına döküp fırında 180 derece de kekinizi pişirin. Kek piştikten sonra ise dilimleyerek aşureniz ile servis edebilirsiniz.

Tuzlu Kurabiye

Tuzlu kurabiyelerinizi yaparken üzerine çatalla bastırarak şekil verebilirsiniz.

Aşure ziyafetinin ardından şekerli bir tatlının üzerine de tuzlu kurabiye ile misafirlerinize zengin bir ikram yaşatabilirsiniz.

Meyveli Şerbet

Evde bulunan çeşitli meyvelerinizi reçel pişirme teknikleri ile pişirerek harika meyveli şerbetler elde edebilirisiniz. Ancak su oranı daha fazla olmalı, aşureden sonra soğuk bir şerbet iyi olacaktır.

Mozaik Pasta

Mozaik pastanızı buzlukta beklettikten sonra servis ederken üzerine Hindistan cevizi eklemeyi unutmayın. Aşureli menünüzde de gönül rahatlığı ile mozaik pastayı kullanabilirsiniz.

Börek

Herhangi bir börek çeşidi ile aşure menünüzü tamamlamış olacaksınızdır. Tatlı olan aşureden önce börek ikram edebilirsiniz.

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir