Ayak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözüm Konusunda Detaylı Bilgiler

Ayak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözüm Konusunda Detaylı Bilgiler

Ayak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Bitkisel Çözüm Konusunda Detaylı Bilgiler

Günümüzde birçok kişi ayak mantarından şikâyetçi olmakla birlikte, bu şikâyetlerine ilişkin birçok çözüm yolunu denemektedir. Ayak mantarı, havasız kalan ayaklarınızın bir süreden sonra kepeklenmesinden ve şiddetli kaşınmalardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı bir deri hastalığı olan ayak mantarı neticesinde, ayaklarda acı ve yanma oluşmaktadır. Ayrıca ayak kokularına da neden olan ayak mantarından kurtulmak için, endişe etmeden hareket etmeniz gerekmektedir.

Ayakta Mantar

Ayak parmaklarınızın arasında bir acı hissediyorsanız ve sürekli ayaklarınızda yanma varsa ayak mantarıyla karşı karşıya kalmış olmanız mümkündür. Ayaklarınızın nemli kalması ve nemli ayakların, kapalı bir ayakkabıda bulunması neticesinde, ayaklarınızda bakterilerin üremesi hızlanacaktır. Bu neticede ayaklarınızda mantar çoğalacak ve ayak mantarı, sizler için oldukça sorun yaratacaktır. Genel itibariyle erkeklerde görülen ayak mantarı neticesinde, ayaklarınızda kaşıntı, kabuklanma, kızarıklık ve koku gibi belirtiler oluşabilmektedir. Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde tırnaklara dahi bulaşmaktadır. Ayaklarınızda yanma kızarıklık, ayak tabanınızda acı ve tırnakta renk değişiklikleri gözlemlenebilmektedir. Bu gibi şikâyetlerinizin bulunması halinde artık kendinize bir teşhis koymanız gerekmektedir.

Ayak Mantarı Nedir

Nemli bir bölgede yaşıyorsanız ve üstelik bu bölge sıcaksa, mantarlar hızlı bir şekilde ayaklarınızda fazlalaşacaktır. Bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle, başka birisinin giydiği çorap, terlik ve ayakkabı gibi ürünlerden de ayak mantarı bulaşması mümkündür. Ayak mantarı için birçok ilaç ve merhem bulunmakla birlikte, bu gibi ürünleri tercih etmiyorsanız, bitkisel ürünler kullanmanız mümkün olacaktır. Ayağınızın terlemesi, uzun süreli ve sıkı ayakkabı kullanımı, ıslak zeminde çıplak ayakla gezmek, banyo sonrası ayak ve parmak arasını kurulamamak, doğru bir şekilde pedikürünüzü yapmamak, ayak mantarına neden olmaktadır. Ancak ayak mantarının tedavisine ilişkin birçok yol bulunmaktadır. Bunun için bitkisel yöntemleri tercih etmeniz halinde, en hızlı şekilde ayak mantarından kurtulmanız mümkündür.

Ayak Mantarı Tedavisi Bitkisel

  • Ayak mantarlarınız için en etkili yöntemlerden birisi, ayaklarınıza merhem kullanımı olacaktır. Bitkisel merhemler ayaklarınızda oluşan mantarları önemli ölçüde azaltacaktır.
  • Ayak mantarları için en önemli merhem karbonattan yapılmaktadır. Karbonat kullanarak, hazırladığınız merhemleri ayaklarınıza sürmeniz ve ayaklarınızda bekletmeniz halinde, oldukça kısa bir sürede mantarlardan kurtulmanız mümkün olacaktır.
  • Ayaklarınızın temizliği için her gün çorap değiştirmeniz ve ayaklarınızı günlük olarak yıkamanız en doğru işlemlerden birisi olacaktır.
  • Ayaklarınızı yıkarken ayaklarınıza bir toz tarçın ilave etmeniz ve ayaklarınızı bu şekilde bekletmeniz, ayak mantarının önlenmesinde önemli bir adım olacaktır.
  • Ayak mantarının olduğu bölümü sarımsak ile ovmanız gerekecektir. Sarımsak ayak mantarlarının önüne geçmekte ve bakterilerin sonunu getirmektedir. Bu nedenle ayak mantarlarından kurtulmak için, bir sarımsağı yarısından keserek ayaklarınıza sürmeli ve ayaklarınıza masaj yapmalısınız.
  • Elma sirkesini bir litre suyla karıştırarak ayaklarınızı bu suda bekletmeniz halinde, ayaklarınızdaki mantarlardan kurtulmanız mümkün olacaktır.
  • Temiz bir pamuk ve aloe vera yağı, ayaklarınızdaki mantarlardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Ayaklarınızı her gün bu yağ ile sildiğiniz takdirde, mantarlar ve bakterilerin üremesi oldukça zorlaşacaktır. Her sabah ve her akşam ayağınıza uygulayabileceğiniz bu yağla mantarlardan kurtulabilirsiniz.
  • Ayaklarınıza, yatmadan önce aynısefa kremi sürmeniz ve sabaha kadar ayaklarınızın bu kremle kalması, ayak mantarlarından kurtulmanız için oldukça önemlidir.

Ayak Mantarı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

5 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir