Ayak parmaklarında kramp neden olur nasıl geçer? Kramp girmesini önlemek için yapılması gerekenler

Ayak parmaklarında kramp neden olur nasıl geçer? Kramp girmesini önlemek için yapılması gerekenler

Ayak parmaklarında kramp neden olur nasıl geçer? Kramp girmesini önlemek için yapılması gerekenler

Kramp; kaslarımızda meydana gelen istem dışı olan kasılmalara denir. Normal yaptığımız hareketler sonucunda meydana gelen kasılmalardan daha şiddetli, ağrılı ve uzun süreli geçer. Normal hareketlerimizden dolayı meydana gelen olağan kasılmalardan sonra beyin gevşeme sinyalini verir ve kas gevşer fakat kramp esnasında beyin bu gevşeme sinyalini net olarak gönderemez ve normalden daha uzun bir sürede kas gevşer. Krampların görülebileceği en tehlikeli yer ayak parmaklarıdır. Vücudun kan dolaşımının son bölgesinin ayaklar olmasıyla, ayak parmaklarına giren kramplar diğer bölgelere giren kramplara göre daha sancılı ve daha uzun sürebilir.

Neden Olan Faktörler:

 • Magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum eksiklikleri kramplara yol açabilir.
 • Adalelerin zorlanmasıyla, ayak kasların yoğun bir şekilde kullanılıp yorulması ayak parmaklarına kramp girmesine sebep olabilir.
 • Uzun süre hareketsiz bir şekilde oturmak ya da yatmak ayaktan başlayan kramplara sebep olabilir.
 • Aşırı alkol tüketimi kasılmaların sebeplerinden biri olabilir.
 • Spordan sonra, ağır egzersizlerden sonra veya aktif faaliyetlerden sonra aşırı terleme olmuşsa vücudun su kaybetmesiyle ayak parmaklarına kramp girmesi görülebilir.
 • Az su içmek özellikle yaşı ilerlemiş insanlarda kramp girme olasılığını arttırır.
 • Bazı ilaçlar yan etki olarak kramp şeklinde belirti gösterebilir. (Tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, kolestrol düşürücü haplar, idrar söktürücü ilaçlar)
 • Bel fıtığına bağlı sinir sıkışmaları ayak kaslarında kramp olarak meydana çıkabilir.
 • Ayakta aşırı taban kavisi ve ayak taban düşüklüğü gibi yapısal sorunlar varsa krampa sebep olabilirler.

Ayak Parmaklarına Giren Krampın Tedavisi

Peki, tüm bu nedenlerden sonra ayağımıza kramp girmemesi için ya da kramp girdiği zamanlar ne yapmamız gerekir?

 • Ayaklara kramp girdiği an kasılmış olan kasları gevşetmek gerekir. Örneğin; ayak parmakları kasılırken aşağı doğru iniyorsa ters bir hareket yaparak parmakları yukarı doğru kaldırmaya çalışmak gerekir.
 • Kramp giren parmaklarınızı yavaş bir şekilde masaj yaparak rahatlatabilirsiniz. Yaptığınız masaj kan dolaşımını hızlandıracağından kaslarınızı gevşetecektir.
 • Kasılan parmakların üzerine dayanabileceğiniz kadar fazla sıcaklık (sıcak bir banyo, sıcak su torbası) uygulanabilir. Uygulanan sıcaklık kasılan kasların gevşemesine yardımcı olacaktır.
 • Bölgeye kızarana kadar uzun süre buzla beraber ovmak kan hücrelerinin aktivitesini arttıracaktır.
 • Parmaklarınıza çok fazla kramp giriyorsa mutlaka bir doktora başvurmanız ve krampların kaynağını öğrenmeniz gerekir.
 • Kramp magnezyum eksikliğinden ötürü kaynaklanıyorsa doktor kontrolünde magnezyum takviye edecek ilaçlar alınmasıyla geçebilir. Özellikle hamilelik döneminde magnezyum kaybından ötürü kramplarla fazlalıkla karşılaşılabilir ve takviye ilaçlarla krampların önüne geçilebilir.
 • Spor, egzersiz hareketleri, uzun süren yürüyüşler gerçekleştirilirken bol bol su içmek kramp girmesini önleyebilir.
 • Kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerikli besinlerin tüketimini arttırabilirsiniz. (Süt, yoğurt, peynir, toz biber, mantar, patates, muz…)

Kramp Girmesini Önlemek İçin Doğal Yöntemler

 1. Magnezyum Sülfat Banyosu

Epsom tuzu denilen magnezyum sülfat kasların gevşemesi, krampların tedavisi için birebirdir. Kalp, tansiyon ve şeker hastaları için uygulamak zarar verebilir.

Küveti veya bir leğeni ılık su ile doldurun. Yaklaşık iki bardak epsom tuz ekleyin ve iyice karıştırın. 20 dakika boyunca kasılan ayağınızı bu küvetin/leğenin içinde bekletin. Genellikle ilk uygulamanızda kasılan kaslarınız gevşemiş ve iyileşmiş olacaktır. Eğer geçmiyorsa geçene kadar birkaç gün tekrarlayabilirsiniz.

 1. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin içinde yüksek oranda potasyum bulunmaktadır. Bu sebeple kasların rahatlamasında ve gevşemesinde rolü büyüktür.

Bir yemek kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suyun içine karıştırıp günde bir kez bu suyu içmek vücudunuza sadece kramp girmesini önlemeyecek aynı zamanda vücudunuzdaki sıvı dengesini de sağlayacaktır.

 1. Sarı Hardal

Sarı hardal kaslara giren krampları ve vücuttaki ağrıları dindirmede mucize gibi bir etki yaratır.

Bir çay kaşığı sarı hardalı kramp girdiği zaman yutar veya süte karıştırıp içerseniz birkaç dakika içinde kramp geçecektir.

Ayak parmaklarında kramp neden olur

12 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir