Ayakkabı seçimi nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz püf noktaları hakkında bilgiler

Ayakkabı seçimi nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz püf noktaları hakkında bilgiler

Ayakkabı seçimi nasıl olmalı ve nelere dikkat etmeliyiz püf noktaları hakkında bilgiler

Ayakkabı seçimi her zaman çok önemli bir faktördür. Çünkü gün boyunca ayağımızda olacağından kötü bir ayakkabı seçersek gün sonunda ayağımız sağlık açısından olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden seçim yaparken her zaman rahat , yumuşak ve iyi malzemeden yapılmış olanları seçmek çok önemlidir. Birçok kişinin özellikleri bayanların ayak estetikleri bozuluyor işte bunun asıl nedeni yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor. Bunların yanı sıra sakatlanmalar veya incinme gibi sorunlar da ortaya çıkabiliyor.

Doğru Ayakkabı Nasıl Seçilir ?

 • Ayakkabı seçmeden önce şunu bilmelisiniz ayak numaranız kaçtır. Bunu ölçmek için de her zaman ayakta durun oturarak yanlış ölçüm yapabilirsiniz.
 • Birçok kişi tek ayakta deneme yapar bu yanlıştır her zaman doğru ayakkabı seçmek için iki ayağınıza da giyin.
 • Ayakkabı biliyorsunuz belli bir zaman sonra açılır işte siz buna dayanarak kesinlikle nasıl olsa açılır diye dar ayakkabılar almayın. O açılasaya kadar ayak sağlığınız bozulabilir.
 • Doğru ve ayağınıza tam olan ayakkabıları alın bu sayede daha rahat ve ayakkabı seçmiş olacaksınız.
 • En önemli noktalardan birisi de ayakkabının her zaman deri olmasına dikkat ediniz.
 • Ayakkabı seçerken kullanacağınız çorap kalınlığını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Kışlık bir ayakkabı seçiyorsanız zaten kalın bir çorap giyeceğinizden ona göre seçim yapmanız daha kolay olabilir bunu aklınızdan çıkarmayın.
 • Günlük hayatınız da yoğun bir şekilde çalışıyorsanız fakat güzelliğinizi yine ön plana çıkarmak isteyen bayanlarımızın ayak sorunu çok olur. Bu ayak sorununu önlemek için seçeceğiniz ayakkabının topuk boyu ne çok , ne de çok az olmalıdır.
 • Günlük olarak topuklu ayakkabı kullanacaksanız o zaman topuk boyu en az 4 cm olmalıdır sakın geçmesin. Aynı zaman da seçeceğiniz ayakkabı hafif olması sizin açınızdan daha iyidir.
 • Yüksek topuk ayakkabılar sizin için çok önemli ve giymek istiyorsanız o zaman içten topuk destekli platform topuklular bulunuyor onları seçebilirsiniz. Bunlar klasik topuklu ayakkabılar gibi değildir ayağınız çok fazla yorulmaz ve çok rahat edersiniz.
 • Kadınlarımız için en ideal ayakkabı bağcıklı ve 2 cm topuk boyu olan ayakkabılardır. Eğer gerçek bir ayakkabı istiyorsanız bunları tercih edebilirsiniz.
 • Erkekler için de önereceğimiz bir ayakkabı var o da makosen ayakkabılar oluyor. Bu ayakkabılar hem alçak , hem de yastık tabanlı olduğundan ne ayağı sıkar , ne de yorar. Gün içerisinde ayak ayakkabının içinde yorulmamalıdır bu yüzden bunlara çok dikkat etmeniz gerek.
 • Spor ayakkabı seçecekseniz de sporun özelliklerini göz önünde bulundurup o şekilde satın alın. Örnek verecek olursak koşu ayakkabı alacaksınız o zaman ön kısmı darbelere karşı tasarlanmış olmalıdır bunun gibi olacak.
8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir