Ayaklarım su topluyor ne yapmalıyım? Su toplayan ayaklara ne iyi gelir

Ayaklarım su topluyor ne yapmalıyım? Su toplayan ayaklara ne iyi gelir

Ayaklarım su topluyor ne yapmalıyım? Su toplayan ayaklara ne iyi gelir

Su Toplayan Ayak

Ciltte görülebilen çok sayıda problemden biri de su toplamasıdır. Vücudun belirli bir bölgesinin tahriş olması sonucu ortaya çıkar.  Boyutları çok ufak, iğne deliğinden daha küçük olabileceği gibi santimlerle ölçülebilecek boyutlarda da olabilir. Çok büyük oranda ayaklarda görülür ve yine çok büyük oranda parmak altlarında, ayak tabanı ve topuklarda görülür. Sıcak havalarda görülme oranı soğuk havalara göre çok daha yüksektir. Bunun sebebi sıcaklarda havadaki nem oranının yükselmesi ve buna bağlı olarak ayaktaki derinin yumuşayarak hassaslaşmasıdır.

Belli başlı sebepleri şunlardır;

  • Ayakkabı vurması
  • Ayakların hava almasını engelleyen ayakkabılar giymek
  • Yanlış çorap seçimi
  • Uzun süre ayakta kalmak
  • Mantar enfeksiyonları
  • Güneş yanıkları ve kimyasal yanıklar
  • Bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilirler
  • Bazı ilaçlara tepki olarak da ortaya çıkabilirler

Yukarıda sıralanan sebeplere bağlı olarak genellikle ayak parmak altlarında kızarıklıklar olarak ortaya çıkarlar. Arkasından aynı bölgede kabarcıklar görülür ve içlerinde su birikir. Rahatsız bölge enfeksiyona açık olacağından bu kabarcıkların patlatılmamasında fayda vardır. Ayrıca bunu yapmak size ciddi biçimde acı verebilir.

Peki su toplayan ayaklara ne yapılır?

Ancak size sürekli rahatsızlık veren bir noktada su toplaması varsa ve bunu patlatmak istiyorsanız öncelikle iğne ya da kullanacağınız aleti iyice dezenfekte etmelisiniz. Aletin tam manasıyla steril hale geldiğinden emin olduktan sonra patlatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ayakta su toplama vakalarının pek çoğu, özellikle tahrişe bağlı olarak ortaya çıkmışsa müdahaleye gerek kalmadan kendi kendine geçebilmektedir. Yine de bu bölgenin havayla temasını artırmanız ve mümkün mertebe üzerine basmamanız iyileşme sürecini kısaltacaktır. İstirahat nekahat döneminin oldukça önemli bir parçasıdır. Ayrıca su toplamasına sebep olan ayakkabılar bu süre içinde kesinlikle giyilmemelidir. İyileşme sürecinde çorap da giyilmemesinde fayda vardır. Ayak temizliğine dikkat edilmeli ve ayaklar düzenli olarak nemlendirilmelidir.

Basit su toplamaları için batikonlu bir solüsyon da kullanılabilir.

Bakteriyel bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmışsa ağız yoluyla ve lokal olarak alınan antibiyotiklerle su toplayan bölgedeki enfeksiyon yok edilmelidir. Bu durumda uzman bir hekime danışmakta fayda görülür.

Bitkisel Tedavi

Ayaktaki su toplamalarına iyi gelecek çok sayıda bitki vardır. Bunlardan bir kısmı aşağıda sıralanmıştır.

Papatya çayı: Ağrıları ve şişlikleri dindirir. Normal usullerle papatya çayı demlendikten sonra su toplayan bölgeye temiz bir bez yardımıyla uygulanır.

Elma sirkesi: Su toplamasının sebep olduğu enfeksiyonel durumu gidermek için elma sirkesi bire birdir. Su ile karıştırılarak ya da saf bir şekilde su toplayan bölgeye pamuk yardımıyla uygulanabilir.

Yeşil çay: Normal usullerle yeşil çay demlenir. Su toplayan alanlara kompres şeklinde uygulanır. İşlem günde 3-4 defa tekrarlanabilir.

Diş macunu: Eser miktarda diş macunu su toplamanın görüldüğü bölgeye sürülür. Bir iki saat kadar bekletilir ve ardından suyla temizlenir. Bu işlem sırasında sadece beyaz diş macunu kullanılmalıdır.

Aloe vera: Aleo vera içeren jeller de ayakta su toplaması tedavilerinde kullanılabilir.

15 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir