Dini Konular

Ayetel Kürsi Okumanın Fazileti Sırları Ve Önemi Nedir? Bizi Nelerden Korur?

Kur’an-ı Kerimde yer alan Ayetel Kürsi’ nin bir sürü fazileti ve önemi olduğu biliniyor. Bir sahabe fazilet bakımından hangi ayet Ayetel Kürsi’ den daha üstündür şeklinde faziletinin büyüklüğünü dile getirmiştir. Peygamber efendimizin yazdırdığı bilgilere göre Ayetel Kürsi’ nin ayetleri yeryüzüne inmeye başladığında dünya üzerinde bulunan tüm put ve heykeller kırılmıştır. Kralların tacı yere düşmüştür şeklinde peygamber efendimiz Zeyd (ra) ‘i çağırarak yazdırmıştır.

AyetelKürsi’ nin Önemi

AyetelKürsi fazileti ile önemi nedir diye bakıldığında Allah’tan başka hiçbir ilah olmadığı, tüm yeryüzü ve gökyüzünün yalnız Allah’ a ait olduğundan bahsedilen ayetleri içerdiği bilinmektedir. Manasına bakıldığında Allah’ın en büyük ve en yüce olduğundan, O’ nun her şeyi bildiğine kadar bahsedilmektedir. 9 ayetten oluşan Ayetel Kürsi anlam bakımından son derece önemlidir. Ezbere bilinmesi gereken ve birçok durumda okunan surelerden birisidir. Birçok sırrı ve esrarından bahsedilmektedir. Gece inen bu ayeti kerime için Hz. Muhammed (sav) yazılı olarak faziletinden bahsetmiştir. Peygamber efendimizin söylediğine göre AyetelKürsi indiğinde tüm şeytanlar birbirleriyle çarpışmış ve kaçışmıştır.

ayetel kürsi fazileti ve önemi görsel

AyetelKürsi Fazileti ve Esrarı

Ayetel Kürsi fazileti ve önemi istek niyeti ile okunduğunda birçok ayetten daha tesirli olduğu rivayet edilmektedir. Peygamber efendimiz üzüntü ve keder anında Ayetel Kürsi’ den ayetler okumuştur. Ayetel Kürsi içeresinde bazısı gizli olmak üzere 17 kez Allah’ın ismi zikredilmektedir.

ayetel kürsi fazileti ve önemi

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı