B5 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir hangileridir işte listesi

B5 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir hangileridir işte listesi

B5 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir hangileridir işte listesi

B5 vitamini eksikliğinden dolayı, hiç kimsede tıbbi olarak bir hastalık görülmemiştir. B5 vitaminin, birçok sebze ve meyvede bulunmasından dolayı, bu vitaminin eksikliği oldukça nadir bir şekilde kişilerde gözlemlenmektedir. Bu vitaminin eksikliğinin bulunması halinde, hem fiziki olarak, hem de psikolojik olarak bazı hastalıkların ortaya çıktığı bilinmektedir. Sinir sisteminde zayıflama, ciltte problemler oluşması, doğum sırasında oluşan bozukluklar, zihin yorgunlukları, baş ağrıları, uyku bozuklukları ve kramplar B5 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Yağ ve proteinlerin doğru bir şekilde işlenmesi, vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için, B5 vitamini kullanmanız oldukça önemlidir. Genel itibariyle her üründe bulunan B5 vitamini, daha çok dana eti, yumurta, sebzeler, tahıllı gıdalar ve baklagillerde bulunmaktadır.

B6 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Vücutta bulunan hemoglobinin üretilmesi, sinir sisteminizin ve bağışıklığınızın düzenlenmesi amacıyla B6 vitamini kullanmanız oldukça önemlidir. Genel itibariyle B vitamini kullanımı oldukça önem teşkil etmekle birlikte, sağlık sorunlarının önüne geçmek amacıyla, B vitamini bulunan tüm ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. B vitaminin suda çözünmesi mümkün olduğundan, fazladan alınan B vitamininin vücuttan atılması oldukça kolaydır. Bu nedenle gün içerisinde fazla alınan B vitamini, vücutta herhangi bir rahatsızlık yaratmamaktadır. B6 vitamini kullanımının azalması neticesinde;

  • Böbreklerde taş oluşumu,
  • Cilt sorunları,
  • Baş dönmesi ve denge sorunları,
  • Bacaklarda ve kaslarda kramp yaşanması mümkün olmaktadır.

Avokado, fasulye, muz ve tavukta bulunan B6 vitamini günlük hayatınızın düzene girmesi ve günlük hayatınızda sıkıntı yaşamamanız için oldukça önemli bir vitamindir.

K Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

K vitamininin yeterli miktarda alınması gerekmektedir. Aksi takdirde, kanda pıhtılaşma gibi bir durum oluşacağından, diş etlerinden idrar yollarına kadar birçok noktada sıkıntılar yaşanacaktır. K vitamini eksikliğinden dolayı basur, burun kanaması ve aşırı kanama gibi durumlar söz konusu olmaktadır. K vitamini eksikliğini gidermek için de yapılması gereken birçok farklı yöntem bulunmaktadır. K vitamini eksikliğinden dolayı, kanınızda pıhtılaşma gibi bir durum yaşamak istemiyorsanız, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra, fesleğen, kekik, karalâhana, taze soğan, Brüksel lahanası, maydanoz, bitki çayları gibi diğer ürünlerde K vitamini açısından oldukça zengindir. Günlük olarak K vitaminini yeteri kadar almanız halinde, kan pıhtılarının, gebelikte bulantı veya kusmanın, kanserin, damar sertliğinin önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

B7 Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Güzelliğe güzellik katan vitamin, B7 vitaminidir. Kalın bağırsaktaki bakteriler aracılığıyla üretilmekte olan biyotin isimli bu vitamin, sağlıklı yaşam için oldukça önemlidir. B7 vitamininin eksik alınması ve dikkat edilmemesi halinde bağırsakta sorunlar yaşamanız mümkün olacaktır. Cildinizin kurulaşmasına, yüzünüzde solgunluğa, iştahsızlığa, kas ağrılarına, saçların kırılmasına neden olacak olan vitamin eksikliğini, süt ürünleri, deniz ürünleri, karnabahar ve yumurta sarısından karşılayabilir ve B7 vitamininizi günlük ihtiyacınız kadar alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, tırnaklarınızın güçlenmesini de sağlayan B7 vitamini, tırnaklarınızda oluşan beyaz lekelerin ortadan kalkmasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda saçlarınızın beyazlaşmasını ve saç dökülmesinin yavaşlamasını da sağlayan B7 vitamini ile sağlık sorunu yaşamadan hayatınıza devam etmeniz mümkün olacaktır.

B5 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir

8 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.