B5 Vitamini Nelerde Var Ne İşe Yarar Hangi Besinlerde Bulunur? Ne Gibi Faydaları Vardır

B5 Vitamini Nelerde Var Ne İşe Yarar Hangi Besinlerde Bulunur? Ne Gibi Faydaları Vardır

B5 Vitamini Nelerde Var Ne İşe Yarar Hangi Besinlerde Bulunur? Ne Gibi Faydaları Vardır

Sağlıklı bir yaşam için vazgeçilemeyecek olan organik bileşenler vitaminlerdir. Normal yaşamın sürdürülmesi için gerekli olan vitaminler yiyecekler içerisinde doğal olarak bulunmaktadır. Vücut fonksiyonlarını düzenleyen ve devamlılığını sağlayan vitaminler yağda ve suda eriyenler olarak iki farklı çeşide sahiptir.

A – D – E ve K gibi vitaminler yağda eridiği için vücutta depolanır ve her gün alınmasına ihtiyaç yoktur. B ve C gibi vitaminler ise depolanamaz ve fazlası dışarı atılır bu nedenle her gün alınmaları mecburidir.

Her türlü besinde kolaylıkla bulunan bu vitaminin eksikliği nedeniyle yaşanan sorunlara dair tıbbi bir bulgu bulunmamaktadır. Ancak B5 vitaminin yararlı geldiği konuların vitaminin az alması ile birlikte daha çok ortaya çıkacağı da gerçektir.

Vitamin B5 Nedir

B5 vitamininin tıp literatüründeki adı pantetonik asittir. ‘’ Panthos ‘’ kelimesinden gelen bu isim zaten her yer anlamına gelmektedir. Bu özelliği ile B5 vitamini hemen her besinde bulunmaktadır. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda bulunabilen bu vitamin, vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamin çeşididir. Enerji metabolizması ve bağışıklık sistemi üzerinde son derece etkili olan B5 vitamini hangi besinlerde bulunur?

B5 Vitamini İçeren Besinler

En çok B5 vitamini içeren besinler arasında

 • Dana eti,
 • Karaciğer,
 • Yumurta,
 • Balık,
 • Bezelye,
 • Karnabahar ve
 • Kuru yemişler sayılabilir.

Ciğerler içerisinde en çok B5 vitamini kuzu ciğerinde bulunmaktadır. Sadece 100 gram kuzu ciğeri tüketen biri günlük ihtiyacın 10 katını karşılamış sayılmaktadır.

Kabuklu deniz ürünleri içerisinde ise midye bu vitaminden en zengin yiyecektir. Aynı zamanda demir, bakır ve çinkodan da zengin olan midyeyi kolesterol hastaları tüketirken aşırıya kaçmamalıdır.

Ortalama olarak 60 gram ağırlığındaki bir yumurta günlük B vitamini ihtiyacının %20’sini karşılayacaktır. Günlük olarak kahvaltıda 2 yumurta yiyen biri ihtiyacın %40’ını karşılamış olur.

Süt ve yoğurt B vitamini açısından oldukça zengindir. Yağlı veya yağsız olarak her süt ürünü her gün tüketilmelidir.

Isı alkalileri ve aside karşı direnç gösteremeyen bu vitamin, pişirme ve rafineri işlemleri esnasında yok olmaktadır. Özellikle dondurulmuş ve işlenmiş gıdalarda bulunmayan bu vitamin dışarıdan da tablet veya kapsül formlarda desteklenebilir.

B5 Vitamini Faydaları

Mide ve bağırsak sisteminin çalışmasında etkili rol oynayan bu vitamin aynı zamanda depresyonla baş etmek isteyenlerin de mutlaka yararlanmaları gereken bir vitamindir. Normal olarak büyümeyi ve gelişimi destekleyen bu vitamin, yiyeceklerin enerjiye dönüşmesi için de son derece büyük görevler üstlenir.

 • Yara iyileşmesi,
 • Depresyon ve stresle baş edilmesi,
 • Alerji tedavisi,
 • Karaciğer sirozu,
 • Kabızlık,
 • Yorgunluk,
 • Mide ülseri ve
 • Romatoid artrit için de son derece faydalı olan bu vitamin yeterli alınamadığı sürece dışarıdan takviye edilmelidir.

Özellikle vejetaryen tipi beslenme şeklini benimseyen kişiler B vitamini eksikliği durumu ile karşı karşıyadır. Bazı diyabet ilaçları ve antibiyotik kullanan kişiler de B vitamini eksikliği yaşayabilirler. Bu vitaminin eksilmesi durumunda baş ağrısı, ayaklarda yanma, ellerde titreme, iştahsızlık ve saç dökülmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.

B vitamini eksikliğinde izlenecek yol ise eksikliğin sebebine göre değişiklikler gösterebilir. Bu kişi vegan olarak besleniyorsa B vitamini takviyesini dışarıdan alabilir. B vitamini içeren haplar ile ihtiyaç yeterli şekilde karşılanacaktır. Ancak eksiklik ileri safhalardaysa o zaman enjeksiyon yöntemi ile de takviye yapılabilir.

Dengesiz beslenme nedeniyle bu eksiklik görülüyorsa da o zaman kişinin B5 vitamini hangi besinlerde yer alır konusu üzerinde bilgilendirilmeli ve gıda tercihlerini bu yönde geliştirmesi sağlanmalıdır.

B5 Vitamini Nelerde Var

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.