b8 vitamini eksikliği nedir? Hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler

b8 vitamini eksikliği nedir? Hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler

b8 vitamini eksikliği nedir? Hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler

H1 vitamini ile aynı özellikleri taşıyan B8 vitamini biotin olarak adlandırılmaktadır. Vücudun içinde bağırsak sisteminde ve özellikle ince bağırsakta üretilen bir türdür. İnsan bünyesinde dokuları bir arada tutma görevini üstlenen kolojenin üretilmesinde değerlendirilen B8 vitamini eksikliği bu maddenin de üretilememesine neden olacaktır.

Vitaminlerin bir bütün olarak değerlendirilmesi ve eksikliklerine yol açmayacak şekilde çeşitli ve düzenli beslenme alışkanlıkları edinilmesi gerekmektedir. Vitaminler olmadan vücudumuz bağışıklık sistemini gerektiği şekilde ayakta tutamaz ve buna bağlı olarak hastalanma ihtimalleri ve sıklıklarında artış görülebilir.

Ortalama olarak bir insanın günde alması gereken B8 vitamini 30 ila 100 miligram arasında değişmektedir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları ve kas kasılmalarında etkili olan bu vitamin kadınlarda ve erkeklerde sağlıklı bir cilt için de son derece önemlidir. Düzenli B8 vitamini takviyesi ile birlikte

 • Cilt lekelenmelerinde,
 • Siyah nokta problemlerinde ve
 • Akne sorunlarında azalma görülebilir.

B8 Vitamini Nelerde Bulunur

B8 vitamini ihtiyacını karşılamak için

 • Karnabahar,
 • Yeşil yapraklı sebzeler,
 • Yumurtanın sarı kısmı,
 • Kuru yemişler,
 • Karpuz,
 • Karaciğer ve böbrek gibi sakatatlar,
 • Bezelye ve
 • Barbunya özel olarak öğünlere eklenmesi gereken gıdalar arasında yer alır.

Tükettiğimiz sağlıklı sebze ve meyvelerde vücudumuz için gerekli vitaminlerin bulunduğu unutulmamalıdır. Ancak besinlerdeki vitaminler çoğu zaman yanlış pişirme ve yanlış muhafaza yöntemleri sebebiyle azalır ve hatta yok olabilir. Vitamin kayıplarını önlemek amacıyla özellikle sebzeleri çok fazla pişirmemeye ve piştikten sonra da uzun sürmeden tüketmeye çalışmamız gerekmektedir.

B8 Vitamini Faydaları

Cilt sağlığı için önemli bir görev üstlenen B8 vitamini aynı zamanda saç sağlığı açısından da vazgeçilmezdir. Çok çeşitli beslenme alışkanlığı içerisinde olan kişilerde Biotin eksikliğine rastlanmaz. Ancak sağlık sebepleri nedeniyle sık antibiyotik kullananların ve ameliyatla bağırsaklarının bir kısmını aldırmak zorunda kalanların B8 vitamin takviyesine ihtiyaç duyacakları da kesindir. Uzun zaman boyunca yumurtanın sadece beyazını çiğ şekilde ve aşırı miktarda tüketmesi gereken kişilerde de B8 vitamini eksikliğine rastlanabilir.  Bu vitaminin azalması durumunda vücutta görülecek değişimler arasında kilo kaybı ilk sırayı almaktadır. Deride iltihapların ortaya çıkması, iştahın ciddi şekilde azalması, kuru ve ışıltılı olmayan bir cilt tipinin ortaya çıkması, ciddi oranlarda saç dökülmesi, saçlardaki beyazların artması, depresyon ve sürekli gerginlik halleri de B8 vitamin, eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Vitaminler doğal olmayan ortamlarda da üretilerek tablet formlarda alınabilir. Ancak doğal yollarla alınan vitaminlerin etkisinin sentetik ortamda üretilenlerden çok daha kuvvetli olduğu da unutulmamalıdır. Vitaminlerin doğal yollardan alınması her zaman için daha doğru ve sağlıklı olacaktır.

B8 Vitamini Görevleri

Bünyede DNA ve RNA yapımının oluşturulmasına etkin rol oynayan B8 vitamini, sağlıklı saçlara kavuşmak isteyenlerin de özenle alması gereken vitamin grubu içerisinde yer almaktadır. Şekerli ve yağlı besinlerin birbirinden ayrılması sağlayan bu vitamin, antioksidan özelliği göstererek zararlı toksinlerin vücutta atılması görevini de üstlenir. Sinir sistemini düzenleyerek, sinir sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde etken rol oynayan B8 vitamini, cinsel sağlık açısından da önemli görevler üstlenir.

Suda eriyerek çözünen bir vitamin olması yaşamsal fonksiyonlar açısından da ekstra önem kazanmasına neden olmaktadır.

b8 vitamini eksikliği nedir

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.