B9 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Ve Besinlerde Bulunur Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

B9 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Ve Besinlerde Bulunur Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

B9 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Ve Besinlerde Bulunur Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

Vücudumuz vitaminleri kendi başına üretememektedir. Yeterli vitamin alındığından emin olabilmek için yeterli sebze ve meyve ile beslenme şeklinin de benimsenmesi gerekmektedir.

B9 Vitamini Nedir

Folik asidin vücut için önemleri çok fazladır ancak herkes tarafından bilinen en önemli görevleri arasında

 • DNA oluşumu ve tamiri,
 • Hücre bölünmesi ve gelişimi,
 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimidir.

Sadece birkaç hafta folik asit alınmaması ile birlikte ortaya sağlık sorunları çıkabilir. Bu durum yetişkinlerde kansızlık, çocuklarda ise gelişim bozuklukları olarak görülebilir.

Gebelikte fetüsün doğru ve sağlıklı büyüyebilmesi için B9 vitaminine ihtiyacı vardır. Özellikle gebeliğin ilk 15 haftası bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Folik asit suda çözünen vitamin grupları arasında yer almaktadır. Bu vitaminlerin fazlalığı ter ve idrar ile dışarı atılmakta bu yüzden sürekli ve yeniden alınmaları gerekmektedir. Meyve ve sebze tüketmiyor ve dışarıdan da folik asit takviyesi almıyorsanız risk grubu içinde olabilirsiniz. Hazırlanan yiyeceklerin uzun süreler pişirilmesi gıdaların içindeki vitaminin azalmasına neden olacaktır. Sağlıklı bir beslenme için özellikle gıdalar, pişirme yöntemleri ve saklama koşulları hakkında bilgi sahibi olmanız yararlı olacaktır.

Folik Asit Hangi Vitamin

B9 ve folik asit aynı şeydir. Halk arasında folik asit daha sık duyulmakta ve kullanılmaktadır. Özellikle hamilelere verilen bu takviye bebek sağlığı için de büyük önem taşımaktadır. Hamilelikte eksikliğinin görülmesi sakat bebeklerin dünyaya gelmesine neden olabilmektedir. Folik asidin emiliminin azalacağı bir sindirim rahatsızlığı yaşıyorsanız o zaman siz de folik asidi az alan riskli gruba dâhil olmuş olabilirsiniz. Aşırı alkol tüketimi hem vitaminin emilimini azaltacak hem de idrar ile vitaminin dışarı atılmasına neden olacaktır. Folik asit azlığında karşılaşılabilecek sorunlar arasında

 • Bitkinlik,
 • Beyazlayan saçlar,
 • Ağız yaraları,
 • Dilde şişme ve
 • Gelişim geriliği sayılabilir.

B9 Vitamini Faydaları

Folik asit insanları kalp rahatsızlıklarına karşı korur. Yeterli miktarda alınan B9, B6 ve B12 vitaminlerinin kalp krizi riskini azalttığı yönünde sonuçlar bulunmaktadır. Kalp hastalıklarının tümü üzerinde olumlu etki gösteren folik asit, DNA’yı da koruma altına alır.

DNA’nın korunması hem kanser riskini azaltacak hem de yaşlanma üzerinde olumlu etkiler gösterecektir. Düşük folik asit içeren diyet programlarının özellikle

 • Göğüs,
 • Pankreas ve
 • Kolon kanseri ile ilişkilendirildiği de bilinmektedir.

Yaşlılık etkilerinin azalmasının sağlanması aynı zamanda kişileri Alzheimer hatalığına karşı da korumaktadır. 10 yıllık düzenli folik asit kullanımının bu hastalığa yakalanma riski üzerinde olumlu azalmalar sağladığı tıbbi deneyler ile kanıtlanmıştır.

 • 100 gram mercimeğin günlük folik asit ihtiyacının %45’inin,
 • 100 gram ıspanağın günlük folik asit ihtiyacının %36’sını,
 • 100 gram barbunyanın ise ihtiyacın %46’sının karşıladığını bilerek diyet programlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Kıvırcık, marul, tüm baklagiller, kuru otlar, brokoli, soya fasulyesi, yer fıstığı, kahvaltılık gevrekler, bal kabağı, ay çekirdeği, patlıcan folik asit açısından sengin gıdalar arasında sayılabilir.

Folik asidin az alınması sebebiyle görülebilecek kansızlık sorunu ise sürekli yorgunluk, vücutta ağrı, uyuşukluk, hareketsizlik, solgun bir cilt, aşırı hassasiyet, ishal ve dilde hassasiyet olarak belirti verebilir. Yetişkin birinin günlük B9 ihtiyacı 400, hamile veya emziren kadınların ise 600 mikrogramdır.

B9 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Ve Besinlerde Bulunur

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.