B9 Vitamini Nelerde Hangi Yiyeceklerde Bulunur Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

B9 Vitamini Nelerde Hangi Yiyeceklerde Bulunur Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

B9 Vitamini Nelerde Hangi Yiyeceklerde Bulunur Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir

B9 vitaminin halk arasında bilinen ve daha çok tanınan ismi folik asittir. Folik asidin vücutta azalması kanser ve kansızlık riskinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Folik asidin eksik olduğu gebeliklerden sonra doğacak çocukta hayati riskler oluşma ihtimali de oldukça fazladır. Bu yüzden anne ve baba adaylarının bu konuda bilinçlenmesi gerekmektedir. Henüz hamile kalmamış ancak bebek yapmayı düşünen anne adaylarının gebelik öncesi folik asit kullanımına başlamaları önerilmektedir. Özellikle

 • Hücre bölünmesinde ve
 • Hücrenin genetik yapısının oluşmasında büyük rol oynayan folik asit, gebeliğin ilk dönemlerinde itibaren önem taşımaktadır.

Vitaminler besinler aracılığıyla vücudumuza girmediği zaman metabolizmada aksaklıklara yol açabilirler. Vitaminler vücudun sağlıklı gelişiminden sindirim fonksiyonlarına, bağışıklık sisteminin güçlenmesinden hastalıklarda kolay iyileşme etkilerine kadar pek çok farklı alanda önem arz etmektedir.

B9 Vitamini Faydaları

Gebeliğin ikinci ve on ikinci haftaları arasında embriyonun yeterli folik asit alması, beyin ve omurilik fonksiyonlarının düzenli olarak gelişmesini sağlayacaktır.

 • Çok fazla aspirin kullanımı,
 • Kolesterol düşürücü ilaçlar,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Sara ilaçları ve
 • Aşırı alkol tüketimi vücuttaki folik asit miktarının azalmasına neden olacaktır.

Yaşlılık dönemlerinde de folik asit depoları erimeye başlar. B9 vitaminin eksikliğinde ne olur sorusunun cevabını da vermeye çalışalım. Folik asidin vücutta serbest duruma geçtikten sonra kullanılabileceği de unutulmamalıdır.

Büyüme için gerekli olan bu vitaminin alınamaması ya da eksikliği halinde, çocukların gelişimde yavaşlama ve bebeklerde de düşük kilo sorunları yaşanabilir. Folik asit eksikliğini anemi hastalığını tetikleyen bir faktör olarak görebiliriz. Folik asidin fazlası ter ve idrar ile dışarı atılacağı için aşırı alımında herhangi bir tehlikeli durum yaşanmayacaktır. Ancak fazlasının dışarı atılıyor olması bu vitaminin sürekli alınmasını gerektirmektedir. Bazı hassas cilt tiplerinde kızarıklık ve hafif kabartılar meydana gelebilir.

B9 İçeren Besinler

Günlük olarak B9 vitaminin alınması gereken değerler 400 mikrogramdır. Ancak gebelik döneminde bu rakamın 600 mikrograma çıkarılması önerilmektedir.

 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler,
 • Meyveler ve özellikle turunçgiller,
 • Fasulye ve tüm baklagiller,
 • Tam tahıllı ürünler,
 • Tavuk ve sığır karaciğeri,
 • Mercimek ve
 • Kuşkonmaz B9 vitamininin yüksek değerlerde bulunduğu gıda grupları arasında sayılabilir.

Örnek vermek gerekirse yarım yemek tabağı mercimek yemeği günlük folik asit ihtiyacının yarısını karşılayabilecek güce eşittir. Taze sıkılmış 1 su bardağı portakal suyu ise günlük ihtiyacın %20’sini karşılamaktadır. Süper besin olarak adlandırılan brokolinin 4-5 sapı ise ihtiyacın ¼’ünü karşılamaktadır. Herkes tarafından bilinen 13 vitamin olmasına karşılık 20 farklı vitamin bulunmaktadır. En küçük vitaminler A, C, D, K ve H vitaminleri olurken en büyük vitamin ise E’dir. Kırmızı kan hücresi ve deri hücresi gibi yeni hücrelerin üretilmesi ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için folik aside ihtiyacımız bulunmaktadır.

B9 Vitamini Nelerde Bulunur

Çeşitli besinlerden kolay bir şekilde alınabilen bu vitaminin eksilmesi halinde yaşanacak belirtiler arasında en sık görülenleri sürekli yorgunluk, dilin hassaslaşması ve sürekli ishal

olarak sayılabilir. Ağızda sık ve sürekli tekrar eden yara durumlarında da folik asit değerlerinin gözden geçirilmesi gerekebilir.

Vitaminlerin ortak özellikleri arasında besinlerde az miktarda bulunmaları ve eksiklikleri ile bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceği sayılabilir. Vitaminler vücutta direk yakılmadıkları için bunlar sayesinde enerji alımı olmaz. Vücudumun her vitaminin gerekli olanı kadarının kanda dolaşmasını sağlamaktadır. Suda çözünen vitaminlerin fazlası dışarı atılırken yağda çözünen vitaminlerin fazlası yağ dokusu olarak saklanır. Depolanmaları sebebiyle yağda çözünen vitaminlerin yani A, D, E ve K vitaminlerinin fazlası zararlı olabilir. Bu konuya örnek vermek gerekirse, depolanan A vitamini hiç vitamin almayan bir yetişkine, 10 ay yetebilecek durumdadır. D vitamini deposu ise 4 ay yetecek kadardır.

Vitaminler hakkında bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkması ve halkın daha da bilinçlenmesi için çalışmalar kesintisiz olarak sürerken her gün açığa çıkan yeni bilgiler ile tıp dünyasının derinlikleri de keşfedilmektedir.

B9 Vitamini Nelerde Hangi Yiyeceklerde Bulunur

16 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.