Bağkur Emeklisi İşçi Olarak Çalışırsa Maaşı Kesilir mi?

Bağkur Emeklisi İşçi Olarak Çalışırsa Maaşı Kesilir mi?

Bağkur Emeklisi İşçi Olarak Çalışırsa Maaşı Kesilir mi?


Bağkur Emeklileri için işçi olarak çalışması maaşlarında sorun çıkartır mı?
Emekli aylıklarının düşük olması ve ekonominin gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hal alması emekli olanların da yeniden iş bulma gayretini dolayısıyla emekli bir kişinin farklı bir işte çalışıyor olmasında beraberinde getirmektedir. Dünya ülkelerine bakılırsa emekli vatandaşına yeniden çalışma olanağını veren tek ülke olarak bilinmekteyiz. Emekliliğin anlamı uzun yıllar süren bir maraton gibi her gün sabah erken kalkmak günün akşam saatlerinde eve gelmek durumuna karşın aradan geçen onca faaliyetten sonra dinlenme zamanının gelmiş olduğu niteliğini taşımaktadır.

1986 yılına kadar ülkemizde emekliye yeniden çalışma hakkı tanınmıyor idi. Aksi halde bu kurala uymayan kişiler herhangi bir işte çalışmaya başlarlarsa devlet emeklilerin emekli aylıklarını kesmekte idi.

Fakat emekli çalışanlar işten ayrılır ve yeniden emekli hakkından yararlanmak isterlerse yeniden emekli oluyorlardı. Fakat o zamanlar da emekli olma yaşı şartları bugünküne göre daha küçük yaşları ifade etmekte idi. Bayanlar için 36 erkekler için 43 yaş gerekliliği vardır.

İnsanlar bu genç yaşlarda boş kalmayıp yeniden çalışma hayatına atılmaya çoğunlukla başladıklarından dolayı o zamanlar da devlette emeklilerin hem çalışıp hem de SGK primi ödemelerini onaylamış ve bu yolu emeklilere açmıştır. O gün bugündür düzen aynı şekilde devam etmektedir.

Çalışan Emekliler Destek Primi Öderler Mi? Maaşları Kesilir Mi?

Bağ-kur, SSK veya T.C emekli sandığından emekli olanlar işçi olarak çalışmaları halinde çalışanlar işverenleri adına SGK destek primi ödemekle şartlandırılmışlardır.

Böylece iş yerlerinin sigortasız eleman çalıştırmalarının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Emekli çalışanın emekli aylığına hiçbir şekilde müdahale edilmemektedir. Sadece emekli çalışan iş yerinden aldığı maaşın dörtte birini destek primi olarak ödemektedir.

Geriye kalan 22.5’lik kısımda işverenden alınmaktadır ve böylece her ay % 30 oranın da destek primi oluşturulmaktadır.

Örneğin: 800 TL emekli aylığına sahip bir kişi bir iş yerinde iş başlayıp 700 TL aldığı varsayılırsa bu tutarın 52.50 TL’si destek primi olarak çalışandan alınmakta ve 101 TL’si ise gelir vergisi olarak yine çalışandan alınmaktadır.

Geriye 546 TL’si kalan çalışanın aylığı aynen hesabına yatırılmakta ve 800 TL’si de aynı tutarda çalışan emeklinin hesabına aktarılmaktadır.

10 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir