Balığın Faydaları

Balığın Faydaları

Balığın Faydaları

Balık biliyorsunuz dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer alır ve günümüzde ise birçok evde balık tercih edilmektedir. Özellikle balığın o kadar çok faydası var ki n çok bilineni zekayı geliştirmesidir. Aynı zaman da içersinde bol miktarda protein ve D vitamini bulunduğu için anneler ve babalar çocuklarına sık sık yedirirler. Balık vücut sağlığı dışında beyin sağlığı ve omega – 3 yağ asitleri kaynağıdır. Sizde yüksek besin alabileceğiniz gıdalar arıyorsanız o zaman balık türlerinden faydalanabilirsiniz. Yeterli besin alamıyorsanız balık tüketerek eksiğinizi kapatabilirsiniz. Yüksek kalite de protein , iyot , mineraller ve vitaminler içermektedir bu yüzden dünyanın en sağlıklı besinleri arasında yer alır. Fakat bazı balıklar diğer balıklara göre daha sağlıklı kabul edilmektedir peki bunlar hangileridir ;

Somon,

Alabalık,

Sardalye,

Ton Balığı,

Uskumru

Yağlı balıkların her zaman yağ bazlı besinleri çok yüksek olur. İnsanların çoğunda eksik yağ bulunur ve bu balıklar sayesinde eksik yağlarınızı tamamlamış olursunuz. Aynı zaman da vücutta steroid hormonu görevi görür.Yağlı olan balıklar omega-3 yağ asitleri açısından çok zengindir ve bu yağ asitleri ise beyin sağlığına faydalıdır bunun yanı sıra ciddi hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

Haftada 2 kere yağlı balık yemek tavsiye edilir çünkü insan vücudu omea-3 yağı ihtiyaç duyar bu yüzden kesinlikle yağlı balık tüketiniz. Kısacası bakacak olursak balık yüksek kaliteli protein , iyot , vitamin ve mineral deposudur.

Kalp Sağlığına Faydaları

Balık sağlıklı kalp için çok faydalı bir gıdadır biliyorsunuz ki günümüzde birçok kişi kalp krizi geçiriyor ve bu ölüme kadar gidebiliyor işte balık kalbe çok iyi gelmektedir. Kalp krizi ve felç benzeri hastalıklar riskini azaltmaktadır.

Amerikada 40.000 erkeğin katılmış olduğu araştırmada 1 veya daha fazla porsiyon balık yiyenlerin kalp hastalığına %15 daha az yakalandığını ortaya koymuşlardır. Sağlık uzmanları ise yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri olduğu için balıkların kalp sağlına çok yararlı olduğunu söylemektedir.

Kolestrole iyi gelir: Kalp ve damar hastalıklarına karşı balık tüketmeliyiz. İçerisinde bulunan omega-3 sayesinde kolestrol dahil bir çok hastalığa karşı insan vücudunu korur, damarları genişletir.

Çocuklar için olmazsa olmaz bir besin kaynağıdır:  Kemikler için son derece yararlıdır. Hamsi, ton balığı ve sardalye gibi kılçıksız balıkları, süt ürünlerinin yanında bir kalsiyum alternatifi olarak çocuklarınıza sunabilirsiniz. Ayrıca çocukların boyunu uzatır!

Kansere karşı etkili: Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmaya göre; Kanser hücrelerini besleyen maddelerle savaşıyor ve kanser hastalığının önüne geçiyor.

Şeker hastalığı:  Şeker hastalığı günümüzün en yaygın hastalıklarından birisidir ve bu hastaların felç geçirme ve kalp hastalığına yakalanma riski fazla olduğundan dolayı, uzmanların balık tüketmeleri gerektiği her yerde söyleniyor.

Astım ve bronşite karşı çocukları korur: Diğer bir araştırmaya göre, haftada 2 kere yada daha fazla balık tüketen çocukların astım ve bronşite yakalanma riskinin çok az olduğu vurgulanmıştır.

Ayrıca;

Prostat kanserine karşı erkekleri korur

Kırışıklıklara karşı etkilidir. Bir nevi gençliğin anahtarıdır!

İnsana mutluluk verir, depresyonu azaltır!

Çocukları zeki yapar

Çok fazla bütçe istemez. Mevsiminde uygun fiyata bulunabilir

Yağ oranı azdır. Yağlı olsa bile faydalıdır.

Alzheimer ve bunamanın önüne geçer

balığın faydaları nelerdir

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir