Bamyanın Yanında Ne Gider

Bamyanın Yanında Ne Gider

Bamyanın Yanında Ne Gider

Bamya, en özel yaz sebzelerinden biridir, zeytinyağlı, kıymalı, etli, tavuklu yapılır ve afiyetle yenir.

Bazıları bamyayı pek sevmezler, ancak sevenleri için ise tutkulu bir yemektir. Yaz mevsiminde yetişir ve kışın yemek için kurutulur veya derin dondurucuya koyularak saklanır.

Her mevsim yenmesi çok güzel olur. Bamya yemeği tek başına yenecek bir yemek değildir, yanında mutlaka olmazsa olmazları olan bir yemektir.

Pirinç Pilavı

Bamya salçalı veya domatesli pişirilen bir yemek olduğu için rengi kırmızıdır. Kırmızı renkli bu sebze yemeğinin yanına en çok pirinç pilavı yakışır.

Arpa şehriyeli veya sade olarak pişirebilirsiniz. İsteğe göre pilavınızı tavuklu da yapabilirsiniz, tavuklu pirinç pilavı ve bamya müthiş bir ikili oluşturur.

Bulgur Pilavı

Pirinç pilavından pek hoşlanmayanlar için ise bulgur pilavı iyi bir seçenek olabilir. Domatesli ya da sade olarak bulgur pilavı hazırlayarak servis edebilirsiniz.

Cacık

Özellikle sıcak yaz günlerinde bamya yemeği ile birlikte cacık ikram ederseniz çok iyi bir sunum yapmış olursunuz.

Salatalık ve yoğurtla hazırladığınız cacık içerisine buz küpleri atın, üzerine zeytinyağı ve nane ilavesi ile süper olur.

Çorba Çeşitleri 

Bamya yemeğine geçmeden önce sıcak ve hafif bir çorba servis ederseniz, sonrasında yemeğin lezzetini daha iyi almanıza olanak sağlayacaktır.

Tarhana çorbası, tavuk çorbası, mercimek çorbası, domates çorbası ile yemeğe başlayabilirsiniz.

Karışık Salata

Domates, marul, havuç ve taze soğandan mevsim salatası yaparak sofranızı şenlendirebilirsiniz.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.