Başkası Adına İstihare Yapılır Mı? İstihare Duası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Başkası Adına İstihare Yapılır Mı? İstihare Duası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Başkası Adına İstihare Yapılır Mı? İstihare Duası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Allah’ tan bir şeyin hayırlısını dilemek için namaz kılıp rüyaya yatmaya istihare deniyor. Bir durumun en hayırlısını istemek için karar veremediğimizde böyle bir dua ve niyet için dua edilir, namaz kılınır ve Allah’ tan rüyada somut bir şey görmek üzere yardım istenir.

Başkasının Yerine İstihare Yapılır Mı?

Başkası adına istihare yapılır mı denildiğinde sevdiğimiz birinin yapacağı bir işin hayır me şer mi, iyi mi kötü mü olduğunu anlamak ve buna göre kalbimizin o işe ısınmasını istemek için istihare yapılmaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) istihare yapmayı tavsiye etmiş ve işinde istihare edenlerin zarara uğramayacağını bildirmiştir. Sahabeler istihare yapmayı ve istihare için dua öğretmiştir. Bazı durumlarda sadece dua yapılırken bazı İslam alimleri de rüyaya yatılmasını tavsiye etmişlerdir.

Başkası İçin İstihare Duası

Başkası için istihare yapılır mı denildiğinde istiharenin bir sünnet olduğu unutulmamalıdır. Tasavvuf ehline ve bazı İslam alimlerine göre zaman zaman başkası için istihareye yatılabilmektedir. Özellikle aileyi etkileyen durumlarda hanımlar eşlerinin işi ile ilgili istihareye ya da çocuklarının işi için istihare yapmaktadırlar. Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat en iyisi kişinin kendi istihare yapıp kalbinin yöneldiği şeyi yapması olacaktır. Nitekim başkası adına yapılan istiharede o kişi sizin kalbinize doğanı yapmayı doğru bulmayabilir. O kişinin kendi niyeti ile işlerine karar vermesi daha doğrudur.

başkası adına istihare yapılır mı

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir