Bayat Ve Kuru Olan Ekmek Nasıl Değerlendirilir?

Bayat Ve Kuru Olan Ekmek Nasıl Değerlendirilir?

Bayat Ve Kuru Olan Ekmek Nasıl Değerlendirilir?

Ekmeğin değerlendirilmesi konusunda pek çok tarif bulunmaktadır. Bu tarifler tatlı da olabilmektedir. Kuru ekmek birçok lezzette, “Bağlayıcı” olarak kullanılmaktadır. Hatta evinde bayat ekmek olmayan birçok kişi, bayat ekmek kullanması gerektiğinde, fırından özellikle bayat ekmek satın alabilmektedir. Bayat ekmekle yapılmakta olan lezzetler, yaratıcılığın sınırlarını zorlamaktadırlar.

Tatlı Tarifler

  • Şerbetli Ekmek Dilimi

Bu tarifte kurumuş ve de dilimlenmiş ekmek gerekmektedir. Bu ekmekler buzdolabında bekletilmelidir. Kurumuş ekmek buzdolabından çıkartılır ve de dilimlenmeye başlanır. Bu tarifte ekmeğin kabuk kısmı kullanılmamaktadır. Bu nedenle ekmek dilimlerinden, ekmeğin kabukları, estetik bir şekilde çıkartılmaktadır. Daha sonra da diğer tarafta yapılmış olan şekerle kaynamış olan koyu şerbet, ekmeklerin üzerlerine dökülmelidir. Bu tarif için ekmeklerin kızartılmış olması, daha uygundur. Kızarmış ve kabukları çıkartılmış olan ekmek dilimleri, şerbetin içine yatırılmalıdır. Ve diğer tarafta kremşanti hazırlanmalıdır. 1 saat kadar şerbette bekleyen ekmekler çıkarılıp, kremşantilenmelidir. Tüm ekmek dilimlerine aynı işlem uygulanmaktadır. İsteğe göre dilimlerin üzerine, Hindistan Cevizi ya da mutfak robotunda çekilmiş kavrulmuş fındık dökülebilmektedir. Tüm ekmek dilimleri süslendikten sonra, buzdolabında 3 saat kadar bekletilmelidir.

  • Kıtırlı Çilek Çılgınlığı

Bu tarifte kuru ekmekler, ekmek kızartma makinesinde kızartılır. Ekmekler nar gibi kızardıktan sonra, kızgın yağın içine atılıp, yağda da kızartılmaktadır. Yaklaşık 7 dakika kızartılan ekmek dilimleri, bir ızgara üzerine konur. Ekmek dilimleri peçete üzerine konulmamalıdır. Bu ekmeklerin yumuşamasını sağlamaktadır. Ekmekler ızgara üzerinde soğuduktan sonra, önce çikolata sosuna batırılmalı, sonra Şam fıstığına bandırılmalıdır. Her tarafı çikolata olmuş olan ekmek dilimleri, ince ince kesilmiş çilekler serili bir tabağa konmalıdır. Ekmek diliminin üzerine tekrar çilek dizilmelidir. 1 Yemek kaşığı kremşanti de hepsinin üzerine sıkılmalıdır. Neskafe serpilmesi gereken bu tarifte çilek marmeladı da ekstradan kullanılabilmektedir.

Bayat ekmek nasıl değerlendirilir sorusunun en çok kullanılmakta olan yanıtı, “Köfte” olmaktadır. Çoğu kişi ev köftesi yaparken köfte harcının içine, bayat ekmek de katmaktadır. Bayat ekmek köfteye, mutfak robotundan geçirilerek katılabilmektedir. Aksi halde beklenen bağlayıcılık görevini yapması mümkün olmayacaktır.

Ekmek Nasıl Değerlendirilir

11 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir