Baz İstasyonlarının çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar olumsuz etkiler nelerdir?

Baz İstasyonlarının çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar olumsuz etkiler nelerdir?

Baz İstasyonlarının çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar olumsuz etkiler nelerdir?

Baz istasyonları, telefon şirketlerinin kapsama alanlarını genişletmek amacıyla kurdukları sinyal almak ve sinyal vermek için iki antenden oluşan ve birbirlerine bir ağ yapısı şeklinde bağlı olan yayın birimleridir.

Teknoloji çağı dediğimiz ve bu çağın içinde bulunduğumuz şu günlerde baz istasyonlarının zararlarını konuşmamız günlük hayatımızı etkileme konusunda pek bir şey ifade etmez. Zira bu hızı, bu iletişimi, her alanda rahatlıkla kullandığımız interneti elimizin altına koymasıyla baz istasyonları zarardan çok fayda sağlıyor gibi görünmektedir. Üstelik her cep telefonu mutlaka bir vericiyle iletişim halinde olmak zorundadır. Baz istasyonların zararlı olduğunu söyleyip yakın civarlarımızdan uzaklaştırılmasını istemek sadece size bağlı bir durum değildir bu yüzden. Baz istasyonları şehir dışlarına taşınsın demek yalnızca o civarlarda telefonun çekmesi demektir. Oysa cep telefonları artık her an elimizdedir ve her an iletişim kurabilmemiz için bu baz istasyonlarının şehrin içlerinde belli bir yapıya göre dağınık ve fazla sayıda olması gerekmektedir.

3G teknolojisinden sonra 4.5G teknolojisiyle her GSM şirketi kendi kurduğu baz istasyonlarının sayısını arttırmayı yarış haline getirmiştir. Herkes kendi şirket hatlarının kapsama alanının en kuvvetli olduğunu söylerken, bu yarışta en fazla baz istasyonunun kendilerine ait olduğunu söylemiş olur.

Bina Üzerinde Baz İstasyonu

İstasyonlara kurulan antenler dikkat çekmemek için farklı renklerde ve boyutlarda olabilirler. Bu antenlerin üzerinde MiniLinkler (alıcılar) bulunur. Eğer bu alıcılar antenlerde bulunmazsa görüşme yapılamaz. GSM iletişimlerinin kapsama alanlarını genişletmek için baz istasyonları şehrin içine hatta binaların üzerine kurulur.

Bu kurulum genelde 4 metre boyunda olan 2 adet çubuk ve 1 adet çanak anten şeklinde gerçekleştirilir. Bu antenlerin mutlaka etki mesafeleri ve çıkış güçleri hesaplanır. Böylelikle güvenlik mesafesi de belirlenmiş olur ve bu belirlenen mesafelere göre bina üzerlerine kondurulur.

Baz İstasyonlarının Etki Alanı

Antenlerin etki edeceği günlük mesafe sayısı 9.74 metredir. Bu etki alanının içerisinde okul, park ve evler bulundurulmamasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer ki bulunduruluyorsa Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yönetmeliğine aykırıdır ve bu istasyonların kurulmasına ceza bile verilebilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yönetmeliğindeki ve baz istasyonu kuracak GSM şirketlerinin de kabul ettiği ve kurarken önem vermesi gerektiği değerler; Uluslar arası İyonlaşmamış Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından belirlenen değerlerdir.

Türkiye’de cihaz başına düşen 900 MHz elektrik alan sınır değeri için 10,26 V/m; 1800 MHz için 15,1 V/m
Dünya Standardı ise; 41,2 V/m’dir.

Baz istasyonlarının kapasiteleri belli sayıdadır. Kapasiteyi aşacak kadar cep telefonu istasyonla iletişim kurmaya başladığında telefonlar çekmemeye başlar. Bu yüzden küçük küçük fakat fazla sayıda kurulmuş baz istasyonları vardır. Türkiye’de ışıma standartları Dünya’ya göre daha düşük sınırda olduğu için baz istasyonlarının fazla sayıda olmasının olumsuz etkileri yok denecek kadar azdır.

Baz İstasyonları Zararlı Mıdır?

Baz istasyonlarının vereceği zarar her an elimizde olan telefonların vereceği zarardan kanıtlanmış şekilde daha azdır. Belki cep telefonlarının yeni yeni çıktığı zamanlar alışılmadık bir durum olmasıyla çok tehlikeli olduğu, çok zarar verdiği düşünülüyordu. Fakat bugün için baz istasyonları bu kadar tehlikeli görünmekten çıkmıştır. Oturduğumuz binaların üzerinde bile bu istasyonlardan vardır. Buna rağmen içinde yaşayan insanlar, istasyondan yayılan ışınlardan da etkilenmez. Çünkü bu ışınlar sağa, sola, öne, arkaya doğru değil dışarı doğru yayılırlar.

Üstelik ne olursa olsun baz istasyonları kaldırılmalı diyorsanız, o halde buna artık cep telefonu kullanmayı bırakmaktan başlamalısınız.

Baz İstasyonlarının çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir