Bebek Bakıcıya Ne Zaman Verilmeli? Bebeğimi Bakıcıya Nasıl Bırakacağım

Bebek Bakıcıya Ne Zaman Verilmeli? Bebeğimi Bakıcıya Nasıl Bırakacağım

Bebek Bakıcıya Ne Zaman Verilmeli? Bebeğimi Bakıcıya Nasıl Bırakacağım

Çalışan annelerin en muzdarip olduğu konulardan biri çocuklarını bir başkasına emanet etmek zorunda kalmalarıdır. Bir annenin kendi bedeni içinde bir parçası gibi dokuz ay boyunca büyüttüğü çocuğunun, çalışma hayatına geri dönme vakti gelip çattığında kime bırakılacağı büyük bir endişe sebebidir. Bu bakıcı, bu yaşına kadar kaç çocuk büyütmüş, aynı sizi büyüttüğü kurallarla torununu da büyütebilecek olan anneanne/babaanne mi olmalıdır, çocuk gelişimi konusunda eğitim almış, sizin kurallarınızdan çıkmayacak biri mi olmalıdır? İkisinin de kendi içinde farklı avantajları ve dezavantajları vardır.

  • Bebeğe bakacak kişinin anneanne veya babaanne olmasının olumlu yönlerinden biri, özellikle sevgi ve şefkat bakımından en az sizin kadar samimi duygulara sahip olmasıdır. Endişeleriniz bu yüzden en aza inecektir. Bebeğinize anneanne/babaannesinin bakması, bir yabancıya emanet etmekten daha güvenilir ve iç rahatlatıcı olacaktır.
  • Bir başka olumlu yönü ise çocuğunuz anneanne/babaanne elinde yine sizin ailenize göre, geleneklerinize bağlı bir şekilde büyüyecektir.
  • Olumsuz yönlerinden biri ise elbette kuşak farkı olacaktır. Devir onların büyüdüğü ve sizi büyüttüğü devirden daha gelişmiş bir devir. Buna uyum sağlayabileceklerinden emin olmayabilirsiniz.
  • Olumsuz yönlerinden bir diğeri ise sizin koyduğunuz kuralları çoğu zaman torununa kıyamayacağı için uygulamaması olacaktır. Bu sebeple çocuğunuz sizin kurallarınızla, anneanne/babaannesinin şımartması arasında adapte olamayacağı bir düzende büyümüş olacaktır.
  • Bebeğinizin yabancı bir bakıcıya bırakılmasının olumlu yönlerinden biri bakıcının çalışmak için hevesli olması, siz ne derseniz onu yapacak olması, üstelik günümüzdeki çocuk gelişimi konusunda eğitim almış biri olması olabilir.
  • Olumsuz yönlerinden biri ise, bu kişiye duyulacak güven duygusudur. Bebeğinize vereceği sevgi, merhamet duygularından endişe duymanızdır.
  • Bir başka olumsuz yönü ise çocuğunuzla kuracağı iletişimi kıskanmanız olabilir. Bebeğinizin sizden çok onu görmesi, gösterdiği ilgiyle bebeğinizin onu sizden çok sevmesi hatta belki de ona anne demesi, sizin bakıcıyla olan ilişkinizi kötü bir duruma getirebilir.

Bebeğinize her kim bakacaksa baksın sizin, bebeğinizin ve bakacak kişinin iletişimi üçünüzü de olumlu yönde etkileyecek şekilde olmalı.

Bebek Kaç Aylıkken Bakıcıya Bırakılmalı?

Uzmanlar tarafından belirlenmiş bir ay yoktur. Fakat bazı uzmanlar tarafından bebeğinizin ilk altı ay mutlaka yanında olmanız, hatta üçüncü yaşına kadar ona sizin bakmanız tavsiye edilmiştir. Bunun tercihi size kalmıştır. Bebeğinizle kaçıncı ayına kadar vakit geçirmek istiyorsanız geçirebilirsiniz. Şartlarınız hemen çalışma hayatına geri dönmenizi gerektiriyorsa bebeğinizin kaçıncı ayda olduğu önemli değil; isteğinize, gönlünüze göre bakıcı bulduğunuzda o da sizin kadar bebeğinizle ilgilenebilir.

Bebeği Bakıcıya Alıştırmak

  • Öncelikle kendinizi ve bebeğinizi bu yeni başlayacak döneme hazırlamanız gerekir.
  • Bebeğinizi bakıcıya birden bırakmak yerine birkaç gün bakıcıyla beraber bebeğinizin yanında bulunun. Bakıcıyla olumlu yönde kuracağınız ilişki, onunla kurduğunuz muhabbet bebeğinizin ona güvenmesini sağlayacaktır ve alışmasını hızlandıracaktır.

Bakıcı Değişikliği Çocuğu Nasıl Etkiler?

Bebeğinize bakıcı bulmadan önce çok iyi araştırmanız ve doğru seçim yapmanız çok önemlidir. Böylelikle sık sık bakıcı değiştirmenize gerek kalmaz. Çünkü bebeğinizin sizden sonra ikinci bir kez kendisiyle ilgilenen bir bakıcıya alışması zaten bir sorundur. Bebeğiniz sizden sonra ister istemez bu kişiyle bir bağ kuracaktır. Bakıcınızın değişmesiyle bebeğinizin alıştığı bu insanın birden onun hayatından çıkması psikolojisini olumsuz yönde etkileyecektir. Bakıcınızın değişmesiyle bebeğinizin de yeme, içme, uyku alışkanlıkları ve hatta huyları değişebilir. Haliyle bebeğinizin tekrardan yeni bir kişiye ve bu bakıcıyla yeni bir düzene alışması ayrı bir sorun oluşturacaktır.

Bebek Bakıcıya Ne Zaman Verilmeli

7 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.