Sağlık

Bebekler İçin Sezaryen Zararlımıdır

Doğum sırasında acı çekmek istemeyen anne adayları doğum olarak sezaryanı tercih ederler. Bu tamamen annenin kararıdır ve hiçbir şekilde zorunluluk durumu yoktur. bu konu hakkında sağlık bakanlığı harekete geçmiştir ama yinede acı çekmek istemeyen bayanlar sezaryan yaptırmakta ısrarcı oluyor. Anne tarafından bu yöntem uygulanmasa da kafalara takılan soru ise bebekler için sezaryan zararlı mı konusu oluyor.

Günümüzde sezaryanla ilgili çok olumsuz yorum bulunmakta zira doğanın doğanın mucizesi olan doğum normal yöntemlerle yapıldığından bebeğin hayati durumu daha olumlu olabilir. Fakat cerrahi müdahaleler yapıldığı zaman bebek dünyaya gelirken doğum yolunda ciğerlerindeki su atılması olayı olmaz ama normal doğumda gerçekleşmektedir. Aynı zaman da sezaryanla gelen bebekler doğumdan sonra ağlamazlar ve ciğerlerindeki suyu boşaltamayıp soluk alamazlar. Hatta sezaryanlı olan bebeklerde yumurta , balık ve kuruyemiş gibi gıdalara karşı alerjisi olduğu da görülmüştür. Nedeni ise doğum kanalından geçerken bakteri ve mikroplarla tanışmasıdır. Bu yüzden bağışıklık sistemi gerekli korumaya sahip olmamaktadır. Bunların yanı sıra kalıtımsal hastalıklar da meydana gelebiliyor bu yüzden çoğu insan bebekler için sezaryan zararlıdır yanıtını vermektedir.

Sezaryanlı Olan Bebekte Hangi Hastalıklar Görülür

Sezaryanlı olan bebeklerde astım , şeker ve kanser gibi hastalıklar görülmektedir. Tabi bu kesin olacak diye bir şey yok çünkü birçok kişi sezaryan doğum yapmıştır ve çocuğu sağlamdır hiçbir şey olmamıştır. Neyse daha sonra dikkat bozukluğu , kabızlık , emzirme de sıkıntı gibi sıkıntılar da ortaya çıkabilir. Sezaryan yapan kadınlar da ise vajinada genişleme , idrar tutamama gibi sorunlar olabilir. Normal doğum hem anne , hem de bebek için çok yararlıdır tabi yine de karar sizlerin.

Fakat bazı sorunlar olduğu için kadınlar normal doğum yapamamakta yani zorunlu olarak sezaryan yapmaktadır sizler bu konuyu okuduğunuz zaman sezaryan zararlı deyip yaptırmamazlık yapmayın en iyi yöntem doktorunuza başvurmaktadır. Burada saydığımız sorunlar geneldir.

bebekler için sezaryan zararlımı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı