Sağlık

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına karşı ne yapılmalı?

Burun tıkanıklığı olan bebeğimize nasıl yardımcı olabiliriz? Bebeklerin burnu yetişkinlere nazaran daha kolay kurur ve tıkanır. Ayrıca yetişkinler gibi sümkürme yetenekleri de olmadığından bu durumda oldukça zor anlar yaşarlar. Bebeklerde burun tıkanıklığını engelleme ve tedavi etmede kilit nokta bebeğin burnunu sürekli açık tutmaya çalışmaktır. Serum fizyolojik adı verilen tuzlu suları veya deniz suyu denilen damlaları kullanarak ve bebeğin burnunu günde 3ya da 5 kez nemlendirerek onu rahatlatabilirsiniz.

Bu işlemlerin özellikle bebeği emzirmeden ve uyutmadan önce yapılması durumunda bebek daha rahat emecek ve daha huzurla uyuyacaktır. Başka bir yöntem de bebeğin burnunu mukustan arındırmaktır. Bebeğinizin burun tıkanıklığı için;

Serum fizyolojiği kendiniz yapın. Serum fizyolojik denilen şey, bir litre suyun içine 9 gram tuz ekleyerek elde edilmektedir. Burun tıkanıklığını ortadan kaldırmak için en kesin ve en ucuz yol budur. İster tuzlu suyu, isterseniz de serum fizyolojiği bebeğinizin gıda alımı ve uyku öncesinde tekrarlamanızda fayda var.

serum-fizyolojigi

Banyo yaptırın: Bebeğinizin üst solunum yollarının tıkanmasına neden olan salgılar banyo yaptırırken sıcak su sayesinde akıp gidecektir. Bu nedenle banyo yaptırmak bebeğinize iyi gelecektir.

banyo-yaptirin

Emzirin: Bebeğinizi gün boyu sık sık emzirin ve eğer ek gıda alıyorsa sık sık sıvı almasına gayret gösterin.

emzirin

Burun aspiratörü kullanın: Bebeğinizin burnunda çok yoğun akıntı varsa, burun içindeki salgıları boşaltmada burun aspiratörü oldukça faydalı olacaktır.

burun-aspiratoru

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı