Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde gaz sancısı geçmesi için sancı olan bölgeye sıcak su torbası koyup bekleyebilirsiniz. Sıcak su torbası sayesinde bebeklerde gaz sancısı ile beraber gelişen ağrılar büyük ölçüde kayıp olur. Gaz sancısının ortaya çıkmasının nedeni sindirim sisteminde meydana gelen bazı rahatsızlıklardır. Gaz sancıları bebekleri ve yetişkinleri etkileyebilir. Her iki durumda da kişilerin yaşam kalitelerinde düşüş olacaktır. Gaz sancısı çeken birisi şiddetli kasılmalardan, karın ağrısından şikayetçi olur. Ayrıca dışkı yaparken zorlanır. Terleme, mide bulantısı ve kas ağrısı gibi diğer rahatsız edici belirtiler ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Bebeklerde gaz sancısı ortaya çıkmasının nedeni büyük çoğunlukla tüketilen gıdalardan kaynaklanmaktadır. Aşağıdaki gıdalar gaz probleminin ortaya çıkmasına neden olur:

 • Elma
 • Soğan
 • Lahana
 • Brokoli
 • Mercimek
 • Karnabahar
 • Kuru fasulye

Hangi gıdaların sizde gaz yaptığını bulmanız için kendinizi gözlemlemeniz gerekmektedir. Herkes için aynı gıda aynı etkiyi yaratacak diye bir kaide yoktur. Sizde hangi gıdanın gaz yaptığını tespit ettikten sonra bu gıdadan kaçının.

Yağlı yiyecekleri tüketmek bağırsakların yavaşlamasına neden olur. Bu da ortaya kabızlığın çıkmasına ve gaz sıkışmasının yaşanmasına yol açar. Bazı insanların mideleri bazı besinler için hassastır. Besin tüketildikten sonra kişi hazımsızlık problemi ile karşılaşır. Sindirim sistemi rahat edemediğinden ortaya gaz problemi çıkar.

Kişilerde bağırsak problemleri varsa, gaz sancısı kaçılmaz olur. Kişi hem dışkılama esnasında problem yaşar hem de şişkin olur. Bu hastalıkların mutlaka en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Çok fazla şekerli besinlerin tüketilmesi, gazlı içecek alınması ve süt tüketilmesi de gaz sancısı probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Bu besinleri tüketirken dikkatli olmakta fayda vardır.

Bebeklerde Gaz Sancısı için Sirke

Bebeklerde gaz sancısı için sirke bilinen etkili yöntemler arasında yer alıyor. Sirke, içinde bulunan aktif maddeler sayesinde gazdan kaynaklanan sancıların giderilmesini sağlıyor. Bu yöntemden faydalanmak için 1 su bardağı ılık su alın. Ardından suyun içine 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesini ekleyin. Hazırladığınız karışımı bebeğinize içirin. Karın ağrısında azalma olacaktır. Dilerseniz elma sirkesi yerine beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Bu yöntemden sadece bebekler değil, yetişkinler de faydalanabilirler.

Bebeklerde Gaz Sancısı için Tarçın

Bebeklerde gaz sancısı için tarçın kullanarak gaz sancısından kurtulabilirsiniz. Bebeklerde gaz sancısı için kullanılan tarçın aynı zamanda vücudun şeker dengesini sağlamasına yardımcı olarak, tatlı isteğini bastıracaktır. Tarçını farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Tarçın çayı yapabilir, yemeklerinizin içine tarçın tozu ekleyebilirsiniz. Tarçın içinde yer alan ağrıları dindirici özellikteki maddeler, bebeğinizin kendisini iyi hissetmesine oldukça yardımcı olacaktır.

Tarçın çayı hazırlamak için, tarçın çubuklarını ortadan ikiye bölerek kaynar suyun içine koyun. Çayın demini almasını bekledikten sonra afiyetle içebilirsiniz. Dilerseniz içine bal da ekleyebilirsiniz. Ekstra ferahlık için çayı buzdolabında soğuttuktan sonra da serin bir şekilde tüketebilirsiniz. Çayını yapmak dışında dilimlediğiniz elmaların üzerine tarçın dökebilirsiniz. Bu tarif aynı zamanda tatlı yeme istediğinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sancısı Geçirmek için Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Bebeklerde gaz sancısı için evde uygulanabilecek öneriler başında karbonatlı su tarifi gelmektedir. Bu tarif için bir su bardağı ılık su alın ve suyun içine yarım çay kaşığı kadar karbonat ilave edin. Ardından suyu güzelce karıştırın. Karışımı günde en fazla iki kere içebilirsiniz. Karışımı içtikten hemen sonra, gaz nedeni ile oluşan ağrılarınızın dindiğini göreceksiniz.

Diğer bir ev yöntemi de rezene tohumu içermektedir. Bu tohumu direkt olarak çiğneyebilir ya da çayını yaparak içebilirsiniz. Rezenenin gaz giderici özelliği bulunuyor. Özellikle yatmadan önce rezene çayı içildiğinde faydasını fazlasıyla görürsünüz. Ayrıca ruhsal anlamda da büyük bir rahatlama sağlar.

Evde yapılabilecek ve gazı gidermeye birebir yardımcı olan bir diğer öneri de egzersiz yapılmasıdır. Egzersiz yapmak vücuttaki fazla gaz birikiminin önüne geçecektir. Bol hareket etmek gaz oluşumunu engeller. Günde yarım saatlik yürüyüş bile, sancıların giderilmesi için büyük katkı sağlar.

Bebeklerde Gaz Sancısı için Bitki Çayı Mucizesi

Bebeklerde gaz sancısı için bitki çayları oldukça yardımcı olacaktır. Aşağıdaki çaylar bebeklerde gaz sancısının giderilmesi için etkilidir:

 • Kimyon çayı
 • Zencefil çayı
 • Dereotu çayı
 • Fesleğen çayı
 • Enginar çayı
 • Papatya çayı
 • Nane çayı
 • Anason çayı
 • Frenk kimyonu çayı
 • Rezene çayı

Kronik ishaliniz yoksa bu çayları mutlaka tüketmeniz önerilmektedir.

14 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.