Bebeklerde Saç Uzatmanın Zararları Nelerdir?

Bebeklerde Saç Uzatmanın Zararları Nelerdir?

Bebeklerde Saç Uzatmanın Zararları Nelerdir?

Kız veya erkek bebeklerin saçlarının genellikle uzun olması anne ve babalar tarafından tercihi en fazla olanıdır. Bebeklerde saç uzatmanın tıbbi olarak herhangi bir zararının olmadığı ispatlanmış olup, sadece halk inanışı olarak saç uzatılmasının bebeğin gelişimini etkilendiğine inanılmaktadır.

Bebeklerde saç uzatılmasının genelde boy uzamasına engel olduğuna inanılmaktadır. Saçın fazla uzatılması halinde bebekte olan kuvvetin de saça gitmesinin söz konusu olduğuna inanılmaktadır. Ancak bu inanışlara dair tıbbi yönden böyle bir durum mümkün görülmemiştir. Tıbbi olarak bebeklerin gelişimini etkileyen böyle bir durum olmasa da dolaylı yönden bazı zararları bulunmaktadır.

Bebeklerde Saç Uzatmanın Zararları Nelerdir?

Bebeklerin aşırı derecede hareketli olması ve saçlarının uzun olması nedeniyle genellikle yaz aylarında çok daha sık hastalanmalarına sebebiyet verebilmektedir. Uzun olan saçlardan dolayı hareketli olmaları nedeniyle çok daha çabuk terlemekte, bu nedenle terleyen bebekler kolayca üşütebilmektedir. Aynı zamanda aşırı terleme nedeniyle uzun saçların hassas olan bebek ciltlerinde deriyi çabuk tahriş etmesinden dolayı bazı sıkıntıların oluşmasına neden olmaktadır. Tahriş olma sıkıntısını ortadan kaldırmak için saçların bakımı yapılacak kadar kısaltılması daha iyi ve sağlıklı olacaktır.

Özellikle Pedagoglar tarafından erkek bebeklerde saçların uzatılması önerilmemektedir. Bunun nedeni olarak psikolojik olarak etkilenip kimlik etkilenmelerinin olacağı gösterilmektedir. Bebeklerde saç uzatmanın 3-4 yaştan sonra olması daha uygun olacaktır. Bunun sebebi uzun olan saçların dökülme veya kopma sonucu ellerine alarak bebek tarafından sık sık ağzına götürmesi ve aşırı kıl yutmasından dolayı ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir. Bebeklerde saç uzatılması saç bakımını da zorlaştırmaktadır. Bu yaşlar öncesinde saçları kısa kestirmek belirtilen sorunların önüne geçecektir. Kısa olan saçların bakımı çok daha kolay olup, bebek için de terleme gibi durumlarda kurulanması kolay olması nedeniyle hastalanma riski ortadan kalkacak ve terleme riskinin aza indirilecektir. Bu nedenle saç derisinin zarar görmesine engel olacaktır.

Saçların uzun olması nedeniyle bakımı sağlıklı yapılamayan saç derisi ve saç kökleri ileride daha büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. Cildin tahriş olması ileri ki dönemlerde sıkıntılar açabileceği için bakımın daha rahat yapılması için uzatılmaması daha iyi olacaktır.  Ancak bebeklerinde gerekli saç bakımını yapan, sağlığı yönünden her türlü seferberliğe hazır olan, tamamen kendini bebeğine adayan, terleme sonrası oluşabilecek sıkıntılardan çocuklarını koruyan anne veya babalar gönül rahatlığı ile bebeklerinin saçlarını uzatabilirler. Bebeklerde saçlarının kırılmaması, tahriş olmaması, cansız olmaması için sık sık bakımı yapılmalıdır. Bebekliği döneminde bakımı sık sık yapılan saçların daha sağlıklı olacağından ilerleyen yaşlarda gür, canlı, parlak ve sağlıklı kalmaya devam edecektir. Bebeklerimizin daha ileri yaşlarında saçları ile ilgili sıkıntı yaşamaması için bakımı ihmal edilmemelidir. Uzun veya kısa nasıl olursa olsun saç kökleri ve saç derisinin tahriş olmaması için gerekli bakımı yapılmalı ve yeterince özen gösterilmelidir.

Bebeklerde Saç Uzatmanın Zararları Nelerdir

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir