bebeklerin saçları nasıl gürleşir? Bebek saç bakımı hakkında merak edilenler

bebeklerin saçları nasıl gürleşir? Bebek saç bakımı hakkında merak edilenler

bebeklerin saçları nasıl gürleşir? Bebek saç bakımı hakkında merak edilenler

Bebekler doğumdan sonra hormonal değişimler nedeniyle saçları dökülmektedir. Saç dökülmesi korkulacak bir durum değildir. Ancak bazı bebeklerde saç dökülmesinden sonra cansız ve zayıf saçlar çıkmaktadır. Bunun nedenleri arasında genetik olması, yetersiz beslenme ve çevresel etkenler ön plana çıkmaktadır. Bebek saçının gürleşmesi için anne sütü, kalite ve çeşitli bol ek gıda, vitamin ve mineralleri bol gıdaların tüketilmesi gerekmektedir.

Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha hassas olması nedeniyle saç kökleri ile saçların cildi tahriş etmeyen bitkisel ürünlerle takviye edilerek yıkanması daha sağlıklı olacaktır.

Bebeklerde saçların gürleşmesi için neler yapılabilir?

Genelde bebeklerin saçlarını gürleştirmek için yapılabilecek çok da bir şey yoktur. Ancak beslenme sonucu meydana gelen vitamin eksikliklerinden dolayı saçların seyrelebileceği ve bu nedenle de bebeğin uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bebeklerin saçlarının daha gür olması ihmal edilmemesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Bebek doğumundan itibaren anne sütünü yeterli kadar almalıdır.
 • Belli aya geldiğinde kaliteli ve çeşitli bol ek gıda tüketilmelidir.
 • Vitamin ve mineralleri bol gıdalar tüketilmelidir.
 • Bebek doğal ortamda büyümelidir.
 • Bebeğin iyi beslenmesi sağlanmalıdır.
 • Dengeli beslenmesi ihmal edilmemelidir.

Bebeklerin gür saçlara sahip olması için her anne yukarıda belirtilenleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmesi halinde saçlarda seyrelme yaşanmaz. Aksine bebeğin daha gür saçlara sahip olması mümkündür.

Bebeklerde Saçların Uzaması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 1. Bebeğinizin saç derisindeki beyazımsı veya sarımsı pullanmalara karşı kontrol edin. Bebeğinizin saç derisindeki bu pullanma şeklindeki saç derisi dökülmeleri bebeğinizin yeni saç gelişimini olumsuz etkileyebilir. Eğer bu tür oluşumlar varsa yumuşak kıllı bir fırçayla bebeğinizin saçları ve saç derisindeki bu dökülme ve pullanmaları nazikçe tarayarak dışarı atın. Eğer gerekirse bebeğinizin saç derisine zeytinyağı veya badem yağıyla ovarak masaj yapın. Bu uygulamayı yaptıktan sonra 15 dakika kadar bekleyin ve yumuşak kıllı fırçayla tarayarak saç derisindeki ölü deri parçalarını ve pullanmaları atın.
 2. Bebeğinizin saçlarını haftada birkaç defa yıkayın. Gün içinde 1 defadan fazla yıkamayın. Saçlarını yıkarken şampuan kullanın. Eğer bebeğinizin saçları kurumaya yatkınsa bebek saç kremi de kullanın. Yetişkinler için olan şampuan ve saç kreminin tahriş edici olabileceğinden bebeğinizde kullanmayın.
 3. Bebeğinizin gün içinde bol bol karnı üstünde zaman geçirmesine imkân sağlayın. Uzun süre sırt üstü uzanan bebeklerin kafalarının arkasındaki saç bölgesinde kel bir bölge oluşabilir.
 4. Bebeğinizin uygun beslendiğinden ve yeterli uyuduğundan emin olun. Bebeğinize doğru besinleri vermeniz için protein düzeyi yüksek besinleri verdiğinizden emin olun. Balık, kümes hayvanları, kırmızı et gibi protein düzeyi yüksek besinler bebeğinizin saçlarının hızlı uzamasına yardımcı olur.
 5. Bebeğinize uzman doktor tarafından bir multivitamin desteği isteyin. Uzman doktor gerekirse size bebeğiniz için multivitamin verecektir.
 6. Bebeğinizin saçlarında saç gelişimini olumsuz etkileyebilecek ürünler kullanmayın. Bu konuda doğru ürünleri seçmek için bir uzman doktora başvurun.

Bebeklerin saç kökleri ile derilerinin temizliklerinin ve bakımlarının sağlıklı bir şekilde yapılması saçlarının gür, parlak ve canlı olmasına yardımcı olacaktır.

bebeklerin saçları nasıl gürleşir

20 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir