Biber Dolmasının Yanında Ne Gider

Biber Dolmasının Yanında Ne Gider

Biber Dolmasının Yanında Ne Gider

Biber dolması özellikle yaz mevsiminde yenilen bir yemek türüdür. Dolmalık biber yaz mevsiminde daha çok yetiştirilir, doğal olarak yetişen biberlerden yapılan dolma nefis olur.

Genelde zeytinyağlı olarak pişirilir, arzuya göre kıyma veya et ile zenginleştirilmiş iç harcı ile de doldurabilirsiniz.

Dolmalık biberleri derin dondurucuya koyarak saklayabilir ve kışın da yiyebilirsiniz, kurutulmuş dolmalık biberleri kullanarak da lezzetli dolmalar hazırlayabilirsiniz.

Dolma yanında değişik alternatiflerle birlikte sunulan bir yemektir.

Cacık ve Yoğurt 

Dolmanın yanında olmazsa olmaz en önemli lezzet cacık, ayran veya yoğurttur. Zeytinyağlı dolmanın yanında serin bir cacık mükemmel olur.

Cacık yapmaya vaktiniz yoksa ya da yoğurt yemeyi tercih ediyorsanız yoğurt olarak da tüketebilirsiniz.

Kaşık Domates Salatası

Domatesleri küçük ve küp küp doğrayarak ve içerisine soğan ve biber ilavesi yaparak hazırlayacağınız nefis mevsim salatası ve dolma harika bir yemek sofrası oluşturur.

Domatesli Şehriye Çorbası

Dolmadan önce ikram edebileceğiniz, rendelenmiş domateslerle pişireceğiniz şehriyeli domates çorbası midenizi rahatlatacak ve dolmayı severek yemenize olanak sağlayacaktır.

Komposto

Mevsim meyvelerinden hazırladığınız soğuk kompostolar ile dolmayı servis edebilirsiniz. Çilek kompostosu, kayısı kompostosu, üzüm kompostosu gibi çeşitlerini yapabilirsiniz.

Tavuk Çeşitleri

Dolmayla birlikte tavukları kızartarak servis edebilirsiniz, fırında tavuk ve patates kızartması yapabilirsiniz. Tavuk sote ile de güzel bir sunum gerçekleştirebilirsiniz.

Yoğurtlu Soğuk Salatalar

Havuçları kızartıp sarımsaklı yoğurtla karıştırıp salata yapabilirsiniz, yoğurtlu kırmızı biber salatası veya patlıcan salatası yapabilir ve servis edebilirsiniz.

6 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir